Jste mladí a úspěšní? Buďte jako Petr – připravte se na svou budoucí rentu

Níže uvedený příběh je směsicí toho nejdůležitějšího, co nejčastěji řeším se svými klienty, kterým většinou ještě nebylo ani 30 let. Mám i starší klienty, ale v tomto článku se zaměřím na ty mladší. Vše demonstruji na imaginární postavě „ajťáka“ Petra, který je takovým typickým vzorkem mých přemýšlivých klientů.

Kdo je Petr?

Petrovi je 28 let a pracuje jako IT konzultant. Jeho měsíční příjem se pohybuje mezi 60 – 90.000 Kč. Petr bydlí sám, nemá děti ani přítelkyni a jeho celkové měsíční výdaje většinou nepřesahují 40.000 Kč včetně měsíční splátky hypotéky 20.000 Kč na byt, ve kterém bydlí.

Petr tvoří pohotovostní rezervu na spořícím účtu, kde má v tuto chvíli necelých 400.000 Kč. Ty si chce nechat stranou pro případ nějaké nenadálé události, nechce na ně sahat. Ovšem ví, že na spořícím účtu se peníze nikterak nezhodnotí. Úrok tam je do 1 % p.a. a to nepokryje ani 3% inflaci. Vkládat na něj veškeré své přebytky, které se pohybují mezi 20 – 50.000 Kč každý měsíc, se mu moc nechce.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

Nad čím Petr přemýšlí?

Proto Petr přemýšlí nad investováním. Je ochoten investovat měsíčně 5 – 10.000 Kč. Chtěl by se tak zabezpečit na stáří, ví totiž, že státní důchod mu rozhodně pro plnohodnotný život nebude stačit. Ovšem neví, jak začít, protože možností je dnes celá řada – každý poradce či bankéř nabízí „skvělou investiční příležitost“. Navíc má kamaráda, který už něco investicemi prodělal. Proto je zdrženlivý, nechce o své peníze přijít.

Jeden jeho kolega ale naopak investuje a vydělává. Alespoň podle toho, jak se v práci chlubí. Prý se tomu ale dost věnuje – stále leží u PC a manželka mu to už začíná vyčítat. Vadí jí, že nemá čas na ni a na děti. To se Petrovi úplně nezamlouvá, že by musel ležet u PC a sledovat grafy. Má své aktivity a koníčky, které nechce zanedbávat. Navíc v práci má slušně našlápnuto, daří se mu a pravděpodobně získá na starost koordinaci nového projektu. Bude tedy pracovat ještě o něco intenzivněji. Čas je proto jeho nejcennější komoditou a nechce ho trávit studiem finančních trhů.

Nejraději by sehnal někoho, kdo se mu o jeho peníze postará a dosáhne alespoň 5% čistého výnosu ročně. Jenže koho? Finančním poradcům moc nevěří, protože s nimi má špatnou zkušenost. Rádi všechno předělávají – ukončují smlouvy a zakládají nové – mají totiž za nové smlouvy slušné provize. Už s nimi jednal několikrát a nikdy ho nepřesvědčili o tom, že by pro ně on jako klient byl na prvním místě. Ne všichni jsou asi takoví, ale on na žádného solidního zatím nenarazil.

Petrova zkušenost s bankou

V bance se zeptat byl. Nabídli mu doplňkové penzijní spoření (DPS), ale to se mu nelíbilo, protože kdyby na peníze chtěl sáhnout dříve než v 60 letech, přišel by o celou státní podporu a musel by platit 15% daň z výnosů. Navíc i kdyby vydržel do 60 let a pak si chtěl všechny úspory vybrat a na něco je použít, platil by opět 15% daň z výnosů i z případných příspěvků zaměstnavatele. Dani by se úplně vyhnul pouze tehdy, když by si jako formu výplaty zvolil minimálně 10letou rentu. Což je vlastně důvod, kvůli kterému přemýšlí nad investováním – možnost čerpat v důchodovém věku rentu ze svého majetku. Ale nechce, aby to pro něj byla povinnost. Chce si nechat otevřená vrátka a se svými penězi si po celou dobu svého života dělat, cokoliv ho napadne. I je třeba v důchodu jednorázově vybrat bez nutnosti je danit. Ví totiž, že když drží cenné papíry déle než tři roky, dodrží tzv. „daňový test“ a nebude muset platit žádnou daň. Proto DPS slušně odmítl.

Bankéřka mu pak ukazovala nějaké investiční fondy, ovšem ty zase mají své vstupní poplatky, které nejsou úplně malé. Navíc nebyla schopna Petrovi vysvětlit, v čem je jejich výhoda oproti jiným způsobům investování. Představila mu i další investiční produkty, které ale Petrovi přišly dosti rizikové. Vydělat na nich mohl maximálně 10 % ročně, ale prodělat klidně i 50 % a více. To mu nepřišlo jako dobrý poměr.

Bankéřka mu navrhla zpracování investičního plánu na míru. Petr souhlasil, nicméně když po několika dnech plán obdržel, postrádal v něm odpověď na základní otázky – od kdy bude moci čerpat svou rentu, v jaké bude výši a na jak dlouho mu majetek vydrží, když na něj bude od svých 55 let každý měsíc sahat. A to i přesto, že s bankéřkou o rentě hovořil. Petr je totiž „ajťák“ a je to typický analytik. Investiční plán, který paní bankéřka připravila, dle jeho názoru nebyl plánem, který by mu ukázal, jak se dostane z bodu A do bodu Bjak se dostane ke své rentě. Nebyl nijak sofistikovaný. Šlo pouze o výčet a popis fondů, které by Petr mohl nakoupit. Navíc by každý měsíc musel platit vstupní poplatky z každého nákupu ve výši 3 %. Za 27 let by tak zaplatil na pravidelné měsíční investici 10.000 Kč celkem 97.000 Kč. Na realizaci se proto nedohodli.

Co Petra odrazuje od investování?

Petr je trochu složitější klient. Vzhledem ke svému povolání má rád čísla a systém. Také potřebuje porozumět tomu, do čeho se hodlá pustit. Co dalšího je důvodem k tomu, že investiční spolupráci s nikým ještě nezapočal?

  • Je nedůvěřivý a nechce prodělat.
  • Není nikdo, kdo by mu byl schopen přesně spočítat, jak a kdy se dostane ke svým cílům.
  • Neví do čeho investovat.
  • Nemá čas se tomu věnovat.

Jak bych Petrovi pomohl já?

Vysvětlil bych Petrovi, jak funguje placené investiční poradenství a kolik by při pravidelné měsíční investici 10.000 Kč na 27 let zaplatil na poplatcích.

Potvrdil bych Petrovi, že jeho dlouhodobý přístup k investování a sledování konkrétních finančních cílů (např. renta od určitého věku) je správný.

Také bych mu řekl, že je potřeba investovat do aktiv, která generují sama o sobě nějaký úrok (pasivní příjem). Jsou jimi akcie (nesou dividendy), dluhopisy (nesou úrok z pravidelných kuponů) a nemovitosti (nesou nájemné).

Spoléhat se totiž pouze na to, že něco nakoupí a v budoucnu to prodá za vyšší cenu, není investování, ale spekulace. Jen koupí a čeká. Buď to vyjde, nebo ne. To je cesta, která Petra možná k jeho rentě dovede a možná taky ne.

Petr ale není v situaci, aby mohl riskovat neúspěch. Potřebuje investovat strategicky, nikoliv sázet. Petr potřebuje profesionální investiční plán, který ho připraví na různé scénáře možného vývoje.

Petrovi, stejně jako každému svému potenciálnímu klientovi, bych věnoval dvě hodiny svého času, abych ho poznal. Rozhovor by vypadal asi nějak takto:

Co jsme si s Petrem všechno řekli?

Já: „Petře, jaké jsou vaše investiční cíle?“

Petr: „Chci se zabezpečit na stáří.“

Já: „Musíme ten cíl konkrétně vyčíslit, abych vám mohl říci, zda je jeho dosažení reálné. Kolik vám dnes stačí každý měsíc na živobytí?“

Petr: „40.000 Kč, ale 20.000 Kč je jen splátka hypotéky.“

Já: „Dobře, tu pravděpodobně splatíte dříve, než půjdete do důchodu. Nemám pravdu?“

Petr: „Ano, splatit bych ji měl ve 47 letech.“

Já: „Čili můžeme říct, že na každý měsíc by vám v důchodu mělo stačit 20.000 Kč, je to tak?“

Petr: „Ano, to sedí. Ale co inflace? 20.000 Kč za 27 let bude mít mnohem nižší hodnotu, protože se mezitím všechno zdraží…?“

Já: „S inflací investiční plán počítá. Spočítám vám, jak vysokou rentu budete muset ve svých 55 letech čerpat, abyste si mohl koupit to samé, co dnes za 20.000 Kč. Abyste si udržel svou životní úroveň.“

Petr: „To zní dobře. Ale co když se mé náklady za několik let zvýší? Chtěl bych někdy založit rodinu, mít děti, více cestovat apod.“

Já: Všechny důležité změny ve vašem životě, které budou mít vliv na vaši finanční situaci, zahrneme do finančního plánu. Váš plán bude vždy reflektovat vaše aktuální potřeby, stejně tak bude v souladu s děním na finančních trzích. Standardně s klienty minimálně jednou ročně plán i jejich cíle aktualizuji při výročních schůzkách. Jejich životy se mění – klienti se žení, vdávají, rozvádí, zakládají rodiny, berou si úvěry, dědí, profesně rostou – to vše má vliv na jejich finance a mělo by se to zohlednit ve finančním plánu. Takže ano, toto běžně děláme.“

Petr: „Dobrá, to je dobře. A jak se tedy dostanu k té rentě?“

Já: „Dle výsledků investičního dotazníku, který jsme spolu vyplnili, můžete i vy na svůj majetek aplikovat stejnou investiční strategii, jakou používá pro správu svého majetku již více než 60 let Nobelova nadace. Je to osvědčená strategie vhodná pro budoucí rentiéry.“

Petr: „Dobrá. A do čeho ta strategie investuje? Do akcií? Můj kamarád na akciích prodělal dost peněz. Nechci dopadnout stejně.

Já: „Ano, více než 50 % majetku se investuje převážně do globálních akciových firem. Ale nejen do nich. Rozložení majetku (strategická alokace) vypadá následovně:“

Zdroj: VHI, PortfolioPlanner

Já: Váš kamarád pravděpodobně neinvestoval dle plánu, neměl konkrétní investiční cíl, ale hlavně asi neměl zkušeného poradce, který by mu dobře vysvětlil, jak investice fungují a jak k nim má přistupovat. Kdyby ho měl, jistě by neprodělal. Abych k tomu mohl říct více, musel bych znát podrobnosti.“

Petr: „Víc k tomu nevím. Jen nechci dopadnout jako on.“

Já: „Toho se bát nemusíte. Přemýšlíte o investování dlouhodobě. To je to nejdůležitější, čím musíte začít. Máte tedy už půl práce za sebou. Váš kamarád tak pravděpodobně nepřemýšlel. Více než polovina vašeho majetku se vloží do akcií, které generují historicky nejvyšší zhodnocení (8 – 10 % ročně). Co je důležité, je to, že čím déle investujete, tím více se zvyšuje pravděpodobnost, že těch 10 % p.a. v průměru získáte. Podívejte se na následující tabulku:“

Zdroj: KFP

Já: „Tabulka zachycuje roční nominální výnosy akciové investice, konkrétně do indexu S&P 500 včetně dividend (index, který zohledňuje výkonnost 500 největších amerických firem) za posledních 100 let. V tabulce je jasně vidět, že investujete-li do akcií alespoň 15 let, je pravděpodobnost ztráty 0 %. Jaký horizont máte vy?“

Petr: „Pro získání renty 27 let. Takže to znamená, že když dodržím investiční horizont, ztrát se bát nemusím?“

Já: „V podstatě ne, nemusíte. Je totiž rozdíl, když máte pouze portfolio v mínusu a pozice stále držíte a dáváte jim čas, aby se vrátily zpět, nebo když zpanikaříte a ve ztrátě cenné papíry prodáte. Pak už je to nevratná ztráta. Je pravda, že minulé výnosy sice nejsou zárukou výnosů budoucích, ale když se budeme řídit tím, co o trzích za dobu jejich fungování víme a budeme dodržovat prověřené investiční zásady, uděláme tak pro svůj investiční úspěch maximum. Stejně svá miliardová portfolia spravují i největší správci kapitálu na světě – nejen Nobelova nadace, o které jsem už mluvil, ale také Norský ropný fond či Anglikánská církev a funguje jim to. Se svými klienty jdu stejnou osvědčenou cestou. Ti, co investováním prodělali velké peníze, pravděpodobně důvěřovali někomu, kdo investicím tolik nerozuměl. Možná podlehli svým emocím a ze strachu před většími propady vše prodali ve ztrátě. Místo investování možná spekulovali, aniž by to tušili. Neměli plán, který je dovede z bodu A do bodu B. Vy ho máte.“

Petr: „Dobře a co když přijde další krize? Co se bude dít s mým majetkem?“

Já: „Rozhodně je dobré nižších cen využít a to, co je levné, dokoupit. Více o tom píši v mém e-booku Nejdůležitější investiční zásady. Je jisté, že majetek bude během celé naší spolupráce kolísat. Kolísavost by neměla přesáhnout 30 % ročně. Pro vás je ale důležité, abyste dosáhl svého cíle – v 55 letech chcete začít čerpat měsíční rentu, která bude mít hodnotu dnešních 20.000 Kč. Každou krizi dříve, či později, vystřídá další růst. Proto investujete dlouhodobě, aby měly trhy čas vrátit se k růstům a zotavit se z poklesů. Na dalším obrázku vidíte, jak se chovalo portfolio Nobelovy nadace (vaše budoucí portfolio) v minulých letech:“

Zdroj: VHI, PortfolioPlanner

Já: „Portfolio odepsalo v roce 2008 skoro 20 %. Přitom v letech 2007 – 2009 spadly americké trhy (dle indexu S&P500) o více než 50 %, což ukazuje další obrázek:“

Zdroj: Google Finance

Já: „Další obrázek nám říká, že aby se tehdy americký trh dostal zpět na své původní hodnoty, muselo uběhnout skoro 6 let:

Zdroj: Google Finance

Já: „Když se podíváte výše na výnosy portfolia Nobelovy nadace, uvidíte, že v roce 2007 portfolio vydělalo cca +4 %, v roce 2008 ztratilo cca -18 % a v roce 2009 asi tak -4 %. Celkem tedy za toto tříleté období skončilo portfolio v 18% ztrátě. Podívejte se ale, co se stalo v roce 2010 – portfolio vyrostlo o cca 22 %. Smazalo tedy dvouletou ztrátu z let 2008 a 2009 a během jednoho roku se dostalo ještě o 4 % do plusu. Díky diverzifkaci a široké alokaci tak stačilo pouhých 12 měsíců k návratu na hodnoty před velkou hypoteční krizí. Čili ano, majetek bude kolísat, ale díky správnému rozložení méně než akciový trh a tím pádem se bude i rychleji vracet. Investora by měl zajímat jeho cíl. A ten je ve vašem případě na konci 27letého investičního horizontu. Je jím vaše renta.

Petr: „Rozumím tomu, co mi ukazujete a dává mi to smysl. A jak to tedy bude s tou rentou?“

Já: Na naší první schůzce jste mi řekl, že jste ochoten investovat měsíčně 5 – 10.000 Kč a požádal jste mě, abych spočítal, zda by to stačilo na měsíční rentu ve výši 20.000 Kč od vašeho 55. roku. Odpověď zní: ANO, je to dostačující. Při pravidelné investici 8.000 Kč měsíčně bude hodnota vašeho majetku za 27 let více než 9.000.000 Kč (reálně pouze něco málo přes 4.200.000 Kč, zbytek „sežere“ inflace). Od té doby budete moci začít čerpat rentu ve vámi zvolené výši. Vy jste chtěl rentu 20.000 Kč měsíčně. Tomu odpovídá renta 6 % ročně, měsíčně 47.000 Kč. Je to více než jednou tolik, protože se vše mezitím zdraží. Abyste si za 27 let mohl koupit stejné zboží a služby jako dnes za 21.200 Kč, budete na to potřebovat právě těch 47.000 Kč. Při čerpání renty 6 % ročně by váš majetek měl v průběhu času mít stále stejnou hodnotu a zbyl by tak pravděpodobně ještě pro další generace, jak je vidět níže na grafu:“

Zdroj: VHI, PortfolioPlanner

Petr: „Skvělé. Je to pro mě pěkný AHA moment, vidět to takto spočtené. Přemýšlel jsem samozřejmě nad tím, že peníze ztrácejí svou hodnotu. Ovšem že až takto, to jsem netušil. Že budu potřebovat skoro 50.000 Kč na to, abych si za 27 let koupil stejné zboží jako dnes za 20.000 Kč, to by mě nenapadlo. Ale je super, že na to dosáhnu jen tím, že každý měsíc dám stranou 8.000 Kč.“

Já: „Ano, to je kouzlo dlouhodobého pravidelného investování, reinvestování výnosů a složeného úročení.“

Petr: „A kolik mě to celé bude stát?“

Já: „Za 27 let odložíte celkem 2.592.000 Kč (8.000 Kč x 12 měsíců x 27 let). Pokud byste každý měsíc platil vstupní (nákupní) poplatek do každého fondu, za celou dobu investování by vás to stálo celkem 133.008 Kč (vstupní poplatky se u kvalitních otevřených podílových fondů pohybují okolo 5 % z objemu nákupu). Mimochodem v bance nebo u provizí odměňovaného poradce, byste na vstupních poplatcích zaplatil něco mezi 50 – 80.000 Kč (vstupní poplatky se u fondů, které používají banky a poradci, pohybují mezi 2 – 3 %). Určitě byste se jim nevyhnul. V režimu placeného poradenství, ve kterém pracuji já, vstupní poplatky neplatíte. Nákupy máte v tomto případě zdarma. Nejsem totiž závislý na žádné provizi od firmy, jejíž produkty vám prodám. Zaplatíte mi za zpracování investičního plánu, v rámci kterého vám doporučím i ty produkty, za které žádná provize není, ale i přesto jsou kvalitní a levné a proto pro vás vhodné. Cena za plán je 45.920 Kč a počítá se z celkově odložené částky. Jsou to 3 % z částky do 1.000.000 Kč a 1 % z částky nad 1.000.000 Kč. Z 2.592.000 Kč to tedy dělá 30.000 Kč + 15.920 Kč = 45.920 Kč.“

Petr: „To není úplně málo, ale pořád je to méně, než po mně jednou chtěl jeden poradce – řekl si o 90.000 Kč, které chtěl zaplatit za pravidelnou investici 10.000 Kč měsíčně. Poslal jsem ho tehdy k šípku. A je pravda, že v bance jsem se na snížení vstupních poplatků u pravidelné investice ptal a bylo mi řečeno, že to není možné. Váš návrh mi přijde seriózní a férový hlavně proto, že vás neplatí žádná třetí strana, ale já. Projdu si to, vše si spočtu a zavoláme si za 3 dny, abychom si řekli, co a jak dál. Díky, Jakube.“

Závěrem

Na trhu je celá řada investičních příležitostí. Každý tvrdí, že zrovna jeho řešení je skvělé, funkční a že vám vydělá velká procenta. Bohužel není vždy jednoduché (zvláště pro laika) rozklíčovat, kdo vám nabízí kvalitní, seriózní a funkční službu a kdo pouze prodává, co mu někdo jiný nařídil hlavně za účelem vlastního obohacení. Tak se chová prodejce – na prvním místě má sebe a svou provizi. Klient je až na druhém místě. Většinou se po nich slehne zem, jakmile obchod proběhne.

Kvalitní poradce by vždy měl poskytnout férovou a dlouhodobou spolupráci, v rámci které bude na stejné úrovni se svým klientem.

Pro zjištění, koho máte proti sobě, použijte osvědčenou taktiku: nenechte na sebe tlačit a ptejte se. Řekněte si o reference dalších klientů. Ptejte se, jak je poradce placen. Ptejte se na cokoliv vás napadne. Zjišťujte, zda odpovědi dávají smysl, zda se opírají o nějaká fakta, čísla a zkušenosti, nebo zda jen dotyčný „vaří z vody“. A jakmile vám intuice bude říkat, že „je to nějaký divný“, běžte od toho. Ten správný poradce se jistě dříve, nebo později objeví :-).

Přeji vám, ať se na vaší cestě k nekonečné rentě s nepoctivými prodejci vůbec nepotkáte.

A málem bych zapomněl – kliknutím na tlačítko níže si můžete zažádat o kompletní Petrův plán k nahlédnutí.

Jakub

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.