O čem se mluvilo v srpnu 2020

Co se dělo v srpnu 2020 a o čem se mluví ve světě byznysu a financí? Čtěte další přehled aktualit, které mě v minulém měsíci zaujaly.

Následující graf ukazuje srpnovou výkonnost globálních akciových trhů. Pořadí je následující:

  1. USA (S&P 500 index: +7,56 %)
  2. Asie (Shanghai Composite index: +2,59 %)
  3. Austrálie (S&P/ASX 200 index: +2,24 %)
  4. Evropa (Eurostoxx 50 index: +1,39 %)

Zdroj: TradingView

Americký index S&P 500 posílil skoro o 8 % a překonal tak svá maxima z letošního února. Nejnižší výkonnost můžeme pozorovat u Evropy, která vyrostla pouze o 1,39 %.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

USA

Akcie rostou do nebes navzdory obávám centrálních bankéřů. Naopak investoři jim věří a ženou hodnoty indexu S&P 500 stále výš. Trhům pomáhají i pozitivní makrodata. Např. spotřeba Američanů stále roste, a pokud by tomu snad tak nebylo, je zde ještě politika FEDu, která může případnou slábnoucí poptávku podpořit.

Pozitivní náladě přispěla i obchodní dohoda mezi Čínou a USA. Peking přislíbil od USA odkoupit další zboží a služby, Amerika na oplátku sníží některé své celní poplatky.

Apple a Tesla štěpí své akcie a stávají se tak dostupnějšími i pro menší investory s nižším kapitálem. Říká se tomu Stock Split. V praxi to znamená, že společnost rozdělí každou akcii na několik menších ve stejné celkové hodnotě. Cena za jednu akcii tak bude nižší, než před jejich štěpením a budou si je tak moci koupit i malí investoři. Apple štěpí v poměru 1:4, Tesla v poměru 1:5.

Trump se obává výsledku podzimních voleb a už teď říká, že se budou muset opakovat. Jeho strach pramení z korespondenčního hlasování, které dle něj provází řada podvodů. V minulých volbách korespondenčně volila asi čtvrtina amerických voličů, letos by to z důvodu pandemie mohla být až polovina. Sám Trump paradoxně hlasování poštou při volbách využívá a chystá se tak učinit i letos.

Warren Buffett oslavil 90. narozeniny a nadělil si k nim podíly v japonských firmách. Snižuje tak závislost své holdingové společnosti Berkshire Hathaway na americké ekonomice.

Evropa

Německo se dobrovolně stává závislé na přísunu levných nerostných surovin z Ruska a začíná se stále více vymezovat vůči USA.

V Evropě se opět omezuje cestování. Díky nočnímu životu rostly v druhé polovině prázdnin napříč starým kontinentem počty nakažených. V USA se naopak situace zlepšuje.

Navzdory krizi rostou prodeje elektromobilů. Osobních aut se ale prodává o polovinu méně.

Nejen Warren Buffett ale i George Soros oslavil v srpnu 90. narozeniny. Přečtěte si, jak vidí budoucnost Evropy on a proč se bojí jejího rozpadu.

Merkelová neuznává výsledky běloruských voleb, v nichž pošesté zvítězil Alexandr Lukašenko. Pomoci by tamním obyvatelům mohla revoluce. Musí prý být ale revolucí sametovou.

Wirecard propustila více než polovinu zaměstnanců. Katování nákladů má udržet firmu v chodu. Insolvenční řízení již začalo.

Asie

Česká Hybrid Company oslovila televizní trh jihovýchodní Asie. Společnost, která působí v oblasti vývoje softwarů do hybridních TV dále expanduje. Nejen Singapur, Vietnam a Filipíny. Zuby si český technologický startup brousí i na Malajsii.

Jihovýchodní Asie s otevíráním hranic turistům otálí. Je to případ nejen Srí Lanky, jež se měla původně zpřístupnit v srpnu, ale také Bali, které mělo návštěvníky uvítat v polovině září. Turisté si ještě počkají.

Tonery z Asie ohrožují zdraví i planetu. Navzdory tomu se jich prodají ročně miliony.

Znečištěné prostředí má více obětí než koronavirus. Jen v Tokiu již má tento rok na svědomí smrt 30.000 lidí.

Největší přehrada na světě se blíží maximální kapacitě. Tři soutěsky jsou plné. Čína tvrdí, že nápor vody vydrží a není se čeho bát. Opak by pro ni byl velkou hanbou.

ČR

Předseda českého senátu Vystrčil popudil svou cestou na Tchaj-wan Čínu. Odborníci se ale shodují, že Čína ho nemá jak potrestat.

Česká ekonomika se propadla nejvíce od roku 1993. Může za to ochromení na mezinárodní obchodní scéně, které má na otevřenou exportní ekonomiku ČR zásadní vliv.

Textilní česká firma Blažek je v moratoriu. Ochranu před věřiteli posvětil Městský soud v Praze. Na společnost dopadla povinná uzavírka jejích kamenných poboček z důvodu pandemie koronaviru. Doba, po kterou Blažek nemusí splácet své úvěry a během níž nemůže ani skončit v úpadku, může být prodloužena o další tří měsíce. Vedení má zájem na udržení firmy a chce nyní stabilizovat svůj byznys. Tak snad se to povede.

Moratorium ještě jednou – Firotour. Česká cestovka zaznamenala oproti minulému roku propad prodeje zájezdů o 90 – 100 %. Nyní si vyjednává záchranné bankovní financování, které ale trvá déle, než se čekalo. Proto chce vedení v rámci moratoria nahnat potřebný čas, který je k dotažení úvěru potřeba.

A moratorium do třetice – Smartwings. Česko-nizozemsko-čínská letecká společnost se potýká se stejnými problémy jako dva výše uvedené subjekty. Navíc je opouští čínský akcionář CITC, na kterého se firma spoléhala ohledně případných finančních injekcí. Přežít bez něj nyní bude ještě těžší.

Česko bude mít nový investiční účet podporovaný státem. Na jeho podrobnější hodnocení si musíme ale počkat, než budou známy konkrétnější informace o jeho podobě. Doplňkové penzijní spoření pozná novinku – alternativní účastnický fond. Také se zpřísní podmínky pro nabízení korporátních dluhopisů s objemem emise do 1 milionu EUR.

Po Air Bank pouští děti do své mobilní aplikace i Fio banka Lépe tak mohou kontrolovat své peníze a nakládat s kapesným. Samozřejmostí je omezená práce s účtem limitovaná věkem dítěte a platební karta k účtu.

Komerční banka nově nabízí elektronické podepisování smluv. Funguje to přes mobilní aplikaci. Jen tak dál – příroda se musí šetřit a topit se v papírech většinou nikoho nebaví. A mimochodem – elektronický podpis dokumentů umí i Edward – investiční platforma nové generace, skrz kterou vám dokážu spočítat výši a složení vaší doživotní renty.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

 

Platbám převodem odzvonilo, propadají u mladých i u lidí z větších měst. Raději platíme kartou online.

Shoptet expanduje do Maďarska. E-shopům usnadní vstup na tamní trh a do pěti let chce být jeho lídrem.

Zlevňování hypoték se zastavilo. Rozhodující v dalším vývoji bude podzim. Banky se připravují na možné zvýšení nezaměstnanosti a tvoří rezervy, ze kterých by mohly pokrýt případný nárůst nesplácených úvěrů před Vánocemi.

Já jsem zainvestoval. A co vy?

Pokud jste se v poslední době setkali s někým, kdo vás od investování odrazoval, mohli jste z jeho úst slyšet například toto:

„Přichází ekonomická recese, trhy jsou přehřáté a musí spadnout. Raději ještě počkejte a nakupte, až přijde pokles.“

Což o to, čekat jistě můžete, ovšem pokud se ve vašem uvažování netrefíte a trhy místo poklesu budou dále růst, porostou bez vás. Např. minulý rok vyrostly americké akcie o bezmála 30 %. To je 300.000 Kč z každého milionu, což už je roční výnos nadmíru příjemný.

Co když ale budete věřit v růst, zainvestujete nyní a na podzim přijde druhá vlna COVID-19? Co když se světové ekonomiky znovu uzavřou a budeme svědky dalších restriktivních opatření? Co když zainvestujete a trhy půjdou naopak o 30 % dolů podobně jako letos v únoru?

Jaké je řešení? Osobně bych byl raději za druhý scénář, ovšem nemám křišťálovou kouli a nevím, jak se trhy budou vyvíjet. I přesto jsem minulý měsíc část svých volných peněz investoval. Ano, investoval jsem, když trhy byly na historickém maximu (jako už mnohokrát v minulosti). Jak jsem si poradil s dilematem odhadu dalšího vývoje? Jednoduše jsem následoval radu Viktora Hostinského, o které Viktor píše v jednom ze svých článků. Jedna z hlavních investičních zásad nám říká, že časovat trh nemá smysl. Pokud ale chceme investovat a přesto máme pocit, že bychom mohli zainvestovat v nevhodnou dobu, nabízí se řešení. Já to udělal dle rady Viktora takto:

  1. Volné peníze, které jsem měl na investování vyčleněny, jsem rozdělil do třech“kyblíků“ (portfolií).
  2. Částku určenou do druhého (vyváženého) portfolia jsem zainvestoval ihned a částku určenou do třetího (dynamického) portfolia jsem rozdělil na 3 části a zainvestoval jsem ihned pouze první třetinu.
  3. Druhou třetinu zainvestuji za 2 měsíce, případně dříve tehdy, když trhy poklesnou alespoň o 10 %.
  4. Třetí třetinu zainvestuji za další dva měsíce, nebo tehdy, až trhy spadnou o dalších 10 %.
  5. Poklesnou-li trhy skokově o více než 10 % (např. o 20 %), zainvestuji najednou obě zbývající třetiny svých volných peněžních prostředků.
  6. Pokud trhy neklesnou alespoň o 10 %, dojde ke kompletnímu umístění peněz do trhu po 4 měsících od prvního nákupu.
  7. Peníze, jež budou čekat na umístění do trhu (střelný prach), budou čekat v prvním (konzervativním) portfoliu, než přijde jejich čas (tzv. na výstřel).

Více o tom, co jsou „kyblíky“ a jak fungují, se dozvíte v tomto článku.

Tento způsob jsem zvolil z toho důvodu, že se vnitřně přikláním spíše ke scénáři dalšího poklesu v příštích měsících. Jde ale pouze o můj pohled, který může být mylný.

Někdo jiný může mít názor takový, že růsty jsou oprávněné a budou pokračovat. V dlouhodobém horizontu (10 a více let) si to myslím také.

Však to potvrzuje i statistika z webu renomované vzdělávací společnosti KFP:

Tabulka nám ukazuje roční nominální výnosy u akciové investice (měřeno indexem S&P 500 včetně dividend) za posledních 100 let. Výsledky jsou jasné – budete-li investovat do akcií déle než 10 let, je pravděpodobnost špatného výsledku téměř nulová. Akciové trhy sice kolísají, ale dlouhodobě neustále rostou a překonávají svá maxima.

Pokud bych nechtěl využít případný propad ve svůj prospěch a byl bych pevně přesvědčen o brzkém a strmém růstu, investici bych nerozděloval, ale umístil bych ji do trhu ihned a celou. Časování trhu má totiž na výsledek investice pouze zanedbatelný vliv (do 3 %). Zkušení investoři vědí, že mnohem důležitější je, do čeho investujete a v jakém poměru (strategická alokace). To ovlivňuje výsledek investice z více než 97 %.

My investujeme s Edwardem. Chcete-li vědět do čeho, stáhněte si níže elektronickou knihu o Edwardových portfoliích.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

 

Když bych se rozhodl neinvestovat, měl bych jedinou jistotu. A to takovou, že mé volné peníze časem „sežere“ inflace. Poslední údaje hovoří o hodnotě inflace 3,2 %. Hádejte, co se stane, když necháte volný 1.000.000 Kč a nikam ho neinvestujete při takovéto inflaci po dobu 10 let? Povím vám to. Za 10 let budete mít stále 1.000.000 Kč, vše ale mezitím zdraží, takže si za něj po 10 letech koupíte zboží a služby už jen za necelých 730.000 Kč. 270.000 Kč vám prostě zmizí. Jinými slovy se sníží kupní síla vašeho těžce ušetřeného milionu. To vše díky inflaci, tedy díky růstu cen. Výpočet si můžete ověřit zde.

Investování je tedy jediný způsob, jakým lze překonat inflaci a udržet hodnotu svých úspor. Pokud si myslíte, že trhy budou dále růst a překonávat svá maxima, investujte. Pokud se bojíte, že trhy krátkodobě propadnou, investujte také, ale po částech jako já. Nikdy totiž nevíte, jak to ve skutečnosti bude. A pokud se zaleknete a nebudete investovat vůbec, máte, jak jsem již napsal, jedinou jistotu – inflaci, která vás bude o majetek připravovat.

Přijměte fakt, že akciové trhy kolísají. Tak to prostě je. Nicméně v dlouhodobém horizontu spíše rostou. Pro lepší představu zhlédněte následující obrázek:

Zdroj: Klaus Financial Group

Graf ukazuje historický vývoj akciového indexu S&P 500 z pohledu medvědích a býčích trhů. O medvědím trhu mluvíme tehdy, když trh klesne minimálně o 20 % ze svých maxim. O býčím lze hovořit, pakliže po medvědím trhu nastane růstová série vedoucí k novému historickému maximu.

Z obrázku jasně plyne, že:

  • průměrná délka trvání býčího trhu je 9 let,
  • průměrný kumulativní celkový výnos býčího trhu je 472 %,
  • průměrná délka trvání medvědího trhu je 1,4 roku,
  • průměrná kumulativní ztráta medvědího trhu je -41 %.

Musím sice zmínit, že historické výnosy samozřejmě nejsou zárukou výnosů budoucích, nicméně chceme-li se opřít o tvrdá data z trhů, hovoří tato jasně ve prospěch dlouhodobého investora.

Máte-li zájem se nezávazně pobavit o možné spolupráci, kontaktujte mě. Představím vám Edwarda a vysvětlím vám, jak funguje. Do konce září poskytuji hodinovou konzultaci zdarma, následně pak budou konzultace opět placené. Řada z vás této možnosti již využila a termíny se plní. Proto neváhejte a využijte možnosti dozvědět se, jak konkrétně bych mohl v investování pomoci vám. Jistě najdeme společnou řeč.

Těším se na vaše otázky a přeji vám úspěch v investování i v životě.

Jakub Hesoun

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.