Koronavirus – mám se bát o své portfolio?

Začal bych tím, že bát se nemusíte, pokud jste emočně stabilní a vaše portfolio je správně rozložené a ladí s vašimi finančními cíli a termíny jejich splnění. To na úvod…

Dále je mi velkým potěšením, že mohu na svém blogu zveřejnit článek Ing. Viktora Hostinského, CFP zakladatele společnosti VHI, s.r.o. Tato společnost mi zajišťuje veškeré zázemí pro poskytování placeného investičního poradenství a spravuje svým klientům více než 2 MLD Kč.

Viktor je průkopníkem finančního plánování v ČR. Jako první její občan získal prestižní titul Certified Financial Planner (CFP), který obdržel po studiích v USA. Jeho živými investičními kurzy prošlo přes tisíc nezávislých poradců. Viktor věří, že finanční svoboda je základním předpokladem šťastného života a podporovat lidi na cestě k ní, se pro něj stalo životním posláním. Níže si přečtěte, jak vidí aktuální situaci na trzích a co doporučuje investorům.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

Viktor Hostinský napsal:

Koronavirus COVID-19 hýbe médii a zřejmě neunikl ani vaší pozornosti. Někdo informace bere jako mírné znepokojení, pro jiného mohou být zdrojem strachu a nepříjemných obav. A to nejen o budoucnost a zdraví vás a vašich blízkých, ale také o budoucnost vašich investovaných peněz.

Jako investiční poradce se musím disciplinovaně držet časem prověřených investičních principů a nenechat se při svých rozhodnutích ovládat emocemi. Události za posledních 13 let mě v této disciplíně nepřestávaly prověřovat. Přestože vím, že emoce jsou největším nepřítelem investora, jako profesionál cítím velkou zodpovědnost za svá doporučení a nechci nic podcenit.

Taková situace nastala tento týden, kdy mi z několika stran volali nebo psali různí lidé ohledně koronaviru. Polevil jsem proto ze svých zásad cíleně se vyhýbat médiím a začetl a zaposlouchal se do některých článků a videí o koronaviru na internetu. Během chvíle jsem si zase připomenul, jak silná média jsou, jak lehce v nás dokáží probudit negativní emoce a jak lehké je udělat na základě nich nějaké unáhlené rozhodnutí.

Odhlédnu-li ale od emocí a podívám se na téma koronaviru pragmaticky, vychází mi z toho následující závěr:

Koronavirus může (ale nemusí) způsobit světovou hospodářskou krizi. V souvislosti s tím může dojít k výrazným poklesům cen akcií na trzích. Což ostatně může způsobit jakákoliv jiná událost.

Co to znamená pro mě jako pro investora?

Možná hledáte odpověď na jednu z níže uvedených otázek:

  1. Mám teď prodat svoje portfolio a přečkat vše v “bezpečí”?
  2. Mám teď vše prodat, abych koupil levně, až propukne krize a všechno spadne?
  3. Mám s volnými penězi čekat a investovat, až bude vše levné, nebo naopak klidné (= drahé)?

Přečkat vše v bezpečí se může zdát jako dobrá strategie. Staré české přísloví přece říká “lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše”. Přísloví však mluví o tom, že máme být skromní a pokorní, nikoliv bázliví a alibističtí. Investujeme proto, abychom dosáhli našich finančních cílů, jako je doživotní renta. A s takovým cílem se většina z nás bez akcií, nemovitostí a dalších investic neobejdeme. V okamžiku, kdy přijde první překážka, nemůžeme naše cíle vzdát a sejít ze zvolené cesty. To by nebyla pokora a skromnost ale strach a alibismus.

Prodat a koupit, jakmile se vše zlevní, by byla jistě vůbec nejlepší strategie. Otázka ale je, co když se předpovědi nenaplní? Dobře víme, že ekonomové ani investiční věštci nemají příliš úspěšné skóre v předpovídání recesí. Jak jednou podotkl Paul Samuelson: “Ekonomové předpověděli 9 z posledních 5 recesí.” Pokud se tedy obavy nepotvrdí, budete muset kupovat akcie dráž, než za kolik jste je prodali. Což není dobrá strategie. A i pokud se obavy potvrdí, bude pro vás extrémně složité najít správný okamžik, kdy nakoupit akcie zpět. Z historie se ukazuje, že většina investorů takový okamžik promešká a ve finále stejně koupí dráž, než za kolik prodávali.

Na akcie je třeba pohlížet jako na podíly ve firmách. Ty budou dlouhodobě růst a generovat stále větší zisky. Vy jako spolumajitel z toho budete dlouhodobě profitovat. Kdybyste si například v roce 2.000 koupili 10.000 akcií Coca Coly, stálo by vás to zhruba 5,2 Mil Kč a za první rok byste inkasovali dividendu 60.000 Kč. Pokud byste těchto 10.000 kusů akcií drželi dodnes, cena vaší investice by se několikrát významně zhoupla a to zejména v roce 2001 až 2002 kdy spadla o 23% a pak v roce 2008, kdy propadla o 35%. Pokud byste ale propady ustáli, měla by dnes vaše investice hodnotu 12,5 Mil Kč a za rok 2019 byste inkasovali dividendu 360.000 Kč. Vaším cílem by tedy mělo být nakoupit v produktivním věku co nejvíce akcií kvalitních firem, které vám pomohou generovat potřebnou rentu a ubránit se všem nutkáním, které vás budou po cestě svádět své firmy prodat.

Co je teď nejlepší strategií?

1. Rozdělte své investice do 3 kyblíků:

a. Rezervu a plánované výdaje na příští 3 roky držte v hotovosti na spořícím účtu.

b. Rezervu a plánované výdaje, které budete realizovat za 4 až 10 let držte ve vyváženém portfoliu, kde budou dominovat dividendové akcie, státní dluhopisy, zlato a komodity. Pokud tyto 4 aktiva zařadíte ve správných poměrech, nemusíte se bát žádného scénáře, který přijde.

c. Peníze, které víte, že nepoužijete v příštích 10 letech, nechte pracovat v agresivních nástrojích, jako jsou akcie. V tuto chvíli můžete převážit zejména emerging markets akcie, které jsou díky koronaviru levnější. To samé platí pro japonské akcie. Uvažujte také o zařazení fondů nebo ETF zaměřených na akcie společností s trvalou udržitelností. Pokud máte pouze dlouhodobé cíle, je možné, že všechny vaše investice budou v tomto dlouhodobém kyblíku. A to je v pořádku.

2. Jednorázové peníze dejte pracovat postupně.

Pokud máte volné finanční prostředky, které uvažujete jednorázově investovat, domluvte se s vaším investičním poradcem na strukturování této investice. Tedy rozdělení částky na několik tranší v čase. Pokud budete peníze investovat postupně, například po třetinách během následujících 12 měsíců, můžete využít případné poklesy cen aktiv a zároveň snížit riziko, že budete kupovat stále dražší nástroje.

3. Buďte připraveni využít příležitosti.

Koronavirus je určitě velké téma, které může významně hýbat trhy v příštích dnech, týdnech a měsících. Jak ale reagoval Warren Buffett – tou správnou otázkou je:

“Změnil se 10letý nebo 20letý výhled největších společností světa během posledních 24 nebo 48 hodin?”

Pokud vlastníte portfolio akcií stabilních světových společností, neměly byste své firmy prodávat na základě dnešních titulků v novinách. Naopak – pokud vám situace na trzích dá možnost nakoupit více akcií levněji, pak to považujte za své štěstí.

Ing. Viktor Hostinský, CFP

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.