Finanční on-line hry – díl 1. – Saver & Spender

On-line svět se stal součástí našich životů. A hraní jako takové je přirozené pro lidstvo už od nepaměti. Tzv. gamifikace nabývá v posledních letech na významu, protože se jedná o techniku, která formou hry rozvíjí vybrané schopnosti hráčů nebo je blíže seznamuje s určitým tématem.

Projekt PenízePodKontrolou.cz vznikl proto, aby pomáhal zvyšovat finanční gramotnost nejen dospělých, ale i dětí. Proto jsem se rozhodl napsat pro vás další seriál Finanční on-line hry, ve kterém blíže popíšu hry rozvíjející finanční gramotnost. Tyto hry můžete hrát na svých mobilech, tabletech a PC všude tam, kde budete připojeni k internetu. Hry jsou dostupné pro širokou veřejnost a většina jich je zdarma. Zahrajte si je s vašimi dětmi či vnoučaty. Herní okamžiky obohaťte vašimi komentáři starších a zkušenějších :-). Rozvinete tak u nich zdravé finanční návyky, které jsou důležité pro osobní prosperitu každého z nás. Nemáte-li děti, zahrajte si přímo vy. Připomenete si tak základní finanční návyky. O některých z nich píši i ve svém e-booku. Níže si můžete stáhnout 18 vybraných tipů k ušetření peněz.


Rychlý přehled
18 tipů, jak ušetřit peníze

Stáhněte si zdarma přehled nejdůležitějších tipů, které Vám pomohou mít více volných peněz.

STÁHNOUT ZDARMA


Dnes vám řeknu něco o mobilní aplikaci (hře), která krásně demonstruje rozdíl mezi zodpovědným “šetřílkem” (Saver) a chorobným “utrácečem” (Spender). Pojďme na to.

Saver & Spender

Tvůrce: Czech Credit Bureau (CRIF)
Vznik: 2018
Doporučený věk hráčů: 5 – 11 let

Cíl hry

Společnost CRIF vyvinula tuto aplikaci kvůli zvyšující se poptávce po finančním vzdělávání dětí. Bohužel jsou nedostatky v tomto směru patrné stále, a to napříč celou populací. Chceme-li s tím něco dělat, je ideální začít co nejdříve – nejlépe už od školního věku.

Hlavním cílem aplikace bylo:

  • rozvinout vnímání významu peněz;
  • ponaučení, že není důležité mít vše, co vidíme;
  • upozornit na to, že peníze nejsou to nejdůležitější na světě;
  • poukázat na nutnost pečlivě řídit naše finanční zdroje;
  • zdůraznit důležitost péče o naše vlastnictví;
  • vyzdvihnout užitek, který získáme, když se dokážeme vzdát malých potěšení.
Jak hra probíhá

Hrdinové hry Saver (spořivý, opatrný a lépe informovaný) a vedle něho Spender (zbrklý, více utrácí, nemyslí na budoucnost) cestují galaxií. Společně se domluví, že se setkají v Lunaparku, což je místo, kde si mohou užívat zábavu a potěšení. Dle vlastních sympatií se na začátku rozhodujete, za kterou postavičku budete hrát. Počátek je pro obě dvě postavy stejný – na galaktickou pouť dostanou každý své prasátko, které obsahuje 10 zlatých mincí. Cesty Savera a Spendera jsou ale rozdílné. Saverova cesta je klidná a rozvážná. Občas někomu pomůže a tak si vydělá i nějaké peníze. Naproti tomu Spender si během putování užívá své úspory plnými doušky a kupuje vše, co mu přijde do cesty.

Zdroj: Google Play

Setkání v Lunaparku je nakonec šťastné. Ale pouze Saver si naplno užije atrakce a možnosti, které zábavný park nabízí. Může zde totiž utratit našetřené zlaťáky. Spenderovi bohužel moc nezbylo, protože většinu peněz utratil během své cesty.

Příběh je obohacen příjemným komentářem. Postavy vypadají jako nějací vesmírní Pokémoni – superhrdinové. Grafika i animace hry jsou povedené a jistě zaujmou nejedno dítko. Jak Saver, tak Spender mají každý svůj vlastní příběh, který se průběžně vyvíjí díky interaktivnímu prostředí celé aplikace.

Zdroj: Google Play

Jde o skvělou pomůcku, jak dětem přiblížit důležitost opatrného nakládání s penězi a nutnost odkládat část svých peněz stranou. Tyto odložené peníze pak můžeme využít ve stáří, nebo si z nich průběžně plnit i jiné finanční cíle.

Ideální je přítomnost rodičů a jejich zapojení do hry. Pomůžete tak vašim dětem lépe pochopit všechny principy, na které hra poukazuje a které dítě zužitkuje v reálném životě.

Aplikace je ke stažení zdarma v Google Play pro operační systém Android a v AppStore pro ty, kteří používají systém iOS.

Přeji vám hezkou hru a příště se na vás těším s další on-line finanční hrou.

Jakub

 


Zdroje:

LICHTENBERGOVÁ, K.; GELLOVÁ M.; MERUNKOVÁ J.; KLUFA F. Na penězích záleží. yourchance o.p.s., 2018. ISBN 9788090695429

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.