Než přikročím k bilancování uplynulého roku, pojďme si připomenout, jak se vyvíjely světové trhy tentokrát z pohledu hlavních tříd aktiv.
Zdroj: Morningstar
Výše uvedená tabulka zobrazuje výkonnost hlavních tříd aktiv od začátku roku 2020 do 18.12.2020 . Třídy aktiv jsou v tomto případě reprezentovány konkrétními ETF fondy. Všechny fondy v tabulce (+ několik dalších, jejichž uvedení zde by bylo nadbytečné) využíváme v rámci investiční platformy Edward.
Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle.
Stejná data, ze kterých tabulka vychází, najdete i níže v grafu.
Zdroj: Morningstar
Z dat je krásně vidět, proč je tak důležitý Weatlh Protection přístup. Je vhodné mít v portfoliu od každé třídy aktiv trochu, protože téměř vždy některé třídy aktiv stoupají na rozdíl od ostatních, které klesají. Vhodným mixem a procentuálním zastoupením jednotlivých tříd tak můžeme přizpůsobit každé investiční portfolio konkrétnímu klientovi. A jak říká Ray Dalio, manažer největšího hedgeového fondu na světě:
„Bohatství nezmizí. Pouze se přelévá mezi jednotlivými třídami aktiv.“
Letos to přelévání bylo celkem viditelné – pojďme se na něj podívat trochu více z blízka.
Propojme se na Facebooku...
...nebo na Linked In >>
Zdroj: Pixabay
Šampionem letošního roku je fyzické zlato. Je bráno jako bezpečný přístav v dobách očekávané finanční recese. Zlato negeneruje žádný průběžný výnos jako třeba akcie, dluhopisy, nebo nemovitosti. Jeho cena závisí čistě na nabídce a poptávce po něm. V Edwardovi jej využíváme pouze jako diverzifikační složku v rámci skladby portfolií. Ta může stabilizovat portfolio např. v časech zvýšené tržní nervozity. Z grafu je hezky vidět, že společně s tím, jak se o prázdninách finanční trhy uklidňovaly a pandemická hysterie opadala, zlato ztrácelo. Zatímco nyní ke konci roku, kdy se začíná hovořit o třetí vlně Covidu, opět žlutý kov nabírá na síle.
Zdroj: Pixabay
Dluhopisy USA vystřelily s jarním propadem akciového trhu do nebes. Dolar byl (a samozřejmě ještě je, i když někdo si myslí, že situace se pomalu mění) považován za bezpečný přístav. Proto se do něj na jaře začali investoři stahovat. Chtěli své úspory vložit do silného a bezpečného aktiva. Vybrali si americké dluhové cenné papíry, jelikož USA jsou považovány za symbol robustnosti, odolnosti a flexibility, nicméně také nejvyššího zadlužení, jaké kdy která země v historii měla. To investorům ale zjevně nevadilo a zatím asi ani nevadí.
S končícím rokem můžeme sledovat mírný pokles cen US bondů, ovšem i přesto je tato třída aktiv zatím druhou nejvýnosnější třídou roku 2020. I díky tomu dává, dle mého názoru, smysl převažovat dlouhodobá investiční portfolia do akcií, jelikož globální nízké úrokové sazby a vysoké ceny dluhopisů nepřinášejí do budoucna pravděpodobnost zajímavých dluhopisových výnosů.
Zdroj: Logical.finance
Hodnotové firmy z celého světa proškolily investory nezkušené (někteří jistě jarní propad neustáli a realizovali ztráty) a těm zkušeným potvrdily, že jediné, co má při poklesu trhů smysl, je držet nakoupené pozice a přikupovat dle předem určených pravidel.
Z propadu -30 % jsou nyní ve více než 13% zisku. Inu, ne nadarmo se říká: „Kup a drž.“ To ovšem neznamená: „Kup a ignoruj.“ Portfolio je potřeba sledovat, rebalancovat a přizpůsobovat aktuální situaci. To nejlépe zvládne šikovný poradce. Ideálně takový, který nebude ve střetu s vašimi zájmy a popluje s vámi na jedné lodi.
Zdroj: Pixabay
Celosvětový komoditní trh se na několika frontách značně omezil a místy i úplně zastavil. Nejen velké výrobní společnosti napříč zeměkoulí byly nuceny pozastavovat výrobu a uzavírat provozovny. Všechna tato omezení se projevila nižší poptávkou po průmyslových a energetických komoditách. Omezení letecké dopravy a neschopnost států OPEC dohodnout se na snížení těžby mělo (a stále má) silný vliv na cenu ropy. Ta má v ETF, které v rámci komoditní třídy využíváme, největší zastoupení. Poklesly i ceny zemního plynu, elektřiny ale třeba i kávy.
Propojme se na Facebooku...
...nebo na Linked In >>
Zdroj: WorldPropertyJournal
Trh nemovitostí trpí současnou situací asi nejvíce. V Čechách si toho nejspíše zatím nikdo nevšiml. Náš nemovitostní trh si totiž žije poněkud odlišně od toho světového. Globální nemovitosti obsažené v našem ETF, které v Edwardovi využíváme, reflektují ekonomické hrozby reálněji, než jsou zvyklí vídat investoři v klasických českých nemovitostních fondech. V těch je totiž oceňování držených nemovitostí značně ošemetné, je prováděno ne příliš důvěryhodnými metodami a často může poměrně dost zkreslovat realitu.
V českých luzích a hájích bývá pravidlem, že místní nemovitostní fondy od svého založení pouze rostou. A když už se něco má stát, většinou světové dění promítnou do svých cen o něco později. A někdy i celkem výrazně. Vzpomeňme na přecenění hodnoty u ČS nemovitostního fondu REICO v roce 2009. Tehdy jeho hodnota klesla ze dne na den o cca 15 % a trvalo 6 let, než se vrátila na původní hodnoty.
Zdroj: Investiční centrum ČS
V této souvislosti musím položit řečnickou otázku:
Jak to, že světové nemovitosti během roku 2020 díky „koronakrizi“ propadly až o 40 %, nyní jsou stále -10 % a české nemovitostní fondy ani nezakolísaly, a od začátku roku v podstatě stále rostou? Hm…? Abych nekecal – REICO za poslední měsíc propadlo o necelých 6 %, ale stejně…
Je nutné říci, že nemovitostní ETF fond v Edwardovi, který využíváme spolu s dalšími ETF fondy v rámci investičního a finančního plánování, nakupuje tzv. REITs (Real Estate Investment Trusts). Ty mají oproti klasickým nemovitostním fondům řadu výhod (např. vysokou likviditu – o té si investoři do českých nemovitostních fondů mohou nechat jen zdát).
Více o REITs se dočtete v knize o Edwardových portfoliích.
Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle.
Nemovitosti a komodity jsou tedy jedinými třídami aktiv, které se z Covidu ještě úplně nevzpamatovaly. To by ale dlouhodobému investorovi nemělo vadit – jejich čas určitě ještě přijde. A protože opakování je matka moudrosti, připomeňme si, že dle filozofie Wealth Protection (ochrany bohatství) dává smysl pouze jediné – investovat do celého trhu.
Jedině tak totiž zajistíme, že když se peníze přelijí z jedné třídy aktiv do druhé, MY U TOHO BUDEME.
A kromě toho nám výše uvedené informace připomínají, že dodržování prověřených investičních zásad má smysl i v dnešní době.
Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.
Všude se dočtete, že rok 2020 byl pro většinu z nás těžký a složitý. Pokud ne z pohledu pracovního (byznysového), tak minimálně z pohledu soukromého života jsme si letos všichni museli zvyknout na celou řadu omezení, nařízení, zákazů a restrikcí. Nevím, jak vy, ale já to mám tak, že čím déle opatření trvají a čím častěji se mění, tím méně se v nich orientuji a současně ztrácím chuť je sledovat.
Svůj čas jsem v tomto roce proto věnoval především práci a své rodině. V rámci pracovních aktivit jsem se staral zejména o své současné klienty. Péče o ně je stěžejní pro udržení mého podnikání a má pro mě větší prioritu, než aktivní akvizice klientů nových. To neznamená, že noví klienti nepřibývají. Přibývají a je to o to příjemnější, že se ozývají sami a také na doporučení mých klientů současných. Více než 2 roky fungování čistě na volné noze, kdy jako lektor finanční gramotnosti, honorovaný investiční poradce a manažer vlastního investičního fondu dělám maximum pro své klienty, již začínají nést své ovoce. Co o mně říkají si můžete přečíst na této stránce.
A co že se nám v roce 2020 povedlo?
V červnu spatřil světlo světa Edward – nástroj pro efektivní a bezpečnou správu majetku současných i budoucích rentiérů. Máme na něj skvělé ohlasy od poradců i klientů. Za prvních 6 měsíců se Edward může pochlubit těmito čísly:
Těším se na další jeho růst, o kterém vás budu informovat.
Jak jsem již psal – na jaře došlo k propadu akciových trhů o více než 30 % (měřeno indexem S&P 500) ze svých maxim. Detail můžete vidět na obrázku níže:
Zdroj: TradingView
Tyto propady jsou na akciovém trhu normální a investoři na ně musí být připraveni. Nutno říci, že když akciové trhy poklesnou o 30 %, neznamená to, že stejně poklesne celý klientův vklad. Tak by tomu bylo pouze v případě, že by klient investoval ze 100 % do akcií. Většina klientů ale investuje do akcií v určitém poměru. Někdo v nich má např. 80 %, 65 %, nebo 40 % majetku. Čím menší podíl akcií, tím méně se propad akciového trhu na portfoliu klienta podepíše a naopak.
Díky tomu mohou dlouhodobí investoři během tržních propadů zažívat různé návaly emocí. Třeba takové, které jsou zobrazeny na následujícím obrázku:
Je proto nesmírně důležité se na emoce připravit. Pokud jim podlehneme, naše peníze nám nepoděkují. Ba právě naopak. V souvislosti s emocemi můžeme říci, že:
V souvislosti s pandemií a jarním propadem trhů mohu spokojeně konstatovat, že všichni moji klienti – dlouhodobí investoři investující na základě plánu a využívající platformu Edward – se zachovali jako investoři zkušení. Nikdo z nich nepanikařil a neprodával své pozice, řada z nich v propadech naopak investovala další peníze.
Propojme se na Facebooku...
...nebo na Linked In >>
Obecně řečeno – pokud někdo nakupoval na začátku roku 2020 akcie a prodal je při jarním propadu (neustál své emoce), realizoval ztrátu třeba i více než 30 %. Kdo dočasný propad směrem dolů emočně ustál a neprodával, dnes je jeho akciová složka portfolia (měřeno indexem S&P 500) v plusu o 13 %. Vše je hezky vidět na následujícím grafu:
Zdroj: TradingView
Šikovný poradce své klienty na tyto situace připravuje a upozorňuje je, že období poklesu dříve či později přijde u každého z nich. Chceme-li totiž dlouhodobě při finančním plánování dosahovat průměrného výnosu 3 – 9 % p.a., musíme přijmout určitou míru kolísavosti našeho vkladu. Jak vysokou – to nám řekne výsledek investiční dotazníku a termíny splnění našich finančních cílů. A pak už je jen potřeba vytvořit takové portfolio, které tyto proměnné bude zohledňovat.
Skvěle si s touto záležitostí dokáže poradit právě Edward. A to právě díky systému třech portfolií (kyblíků), z nichž každé obsahuje jiný podíl akcií a chytrému automatickému přesouvání majetku mezi nimi tak, jak se blíží splnění cílů. Portfolio se tak samo „zkonzervativňuje“, fixují se dosažené výnosy a snižuje se rizikovost, se kterou jsou peníze na daný cíl investovány.
Edward je tak při investičním a finančním plánování velkým pomocníkem, díky kterému bude zvládání všech příštích ekonomických recesí a krizí snazší nejen pro poradce, ale především pro klienty.
A ruku na srdce – kdo z vás by chtěl mít vystresovaného poradce, který se při prvním tržním propadu stáhne do ulity a přestane komunikovat? Nebo ještě hůře – svým panickým přístupem klienta ještě více rozhodí…?
Edward (ve spojení s kvalitním finančním plánem) mně jako poradci dává jistotu toho, že peníze mých klientů jsou v bezpečí a správně rozloženy. Zkrátka mohu směle říci, že díky Edwardovi jsem nyní pro své klienty ještě lepším investičním poradcem, než jsem byl v minulosti. Po všem, s čím jsem se za svou již více než 10letou pracovní historii ve financích už potkal, je to zasloužilá satisfakce.
Pro klienty, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí investovat na základě finančního plánu (např. nejsou ochotni odhalovat současné složení svého majetku, což je pro tvorbu plánu potřeba; či nedokáží /nechtějí/ přemýšlet o svých konkrétních finančních cílech, o rentě, o důchodu, protože jim to je tzv. „proti srsti“) a aktivně si ode mě vyžádají alternativní řešení, mám ještě jednu možnost férové investiční spolupráce. Tou je Investiční fond Peníze pod kontrolou (IFPPK), jehož hlavní předností je ochrana vloženého kapitálu při vyšší tržní volatilitě.
Čili nejen v rámci investičního a finančního plánování, ale i v IFPPK jsme uplynulý rok a covidovou krizi zvládli obstojně a ke spokojenosti našich klientů. Na následujícím grafu je jasně vidět, jak moc kolísala hodnota aktiv fondu při jarním propadu. Pouze v dubnu jsme zaznamenali pokles o -2,34 %. Od začátku roku do konce listopadu 2020 jsme tedy dosáhli zhodnocení 12,92 %. Jedná se o výnos na úrovni indexu S&P 500, ovšem za mnohem nižší kolísavosti (pokles investice o -2,34 % je pro emoce mnohem méně náročnější, než pokles o -30 %).
Zdroj: vlastní výpočty
Podařilo se mi získat členství v Asociaci finančních poradců ČR. Její rada rozhodla o tom, že mě 1.1.2021 přijmou mezi sebe. Je to pro mě čest, jelikož se tak dostávám do elitního klubu nejlepších poradců, kteří svou práci staví zejména na:
Tito poradci přinášejí do ČR zahraniční standardy a zkušenosti s modely placeného poradenství. Klientům poskytují dlouhodobou péči a skrz správně postavené finanční plány je vedou k jejich finančním cílům.
Těší mě, že již patřím mezi ně a věřím, že z tohoto členství budou nejvíce profitovat moji klienti.
Uplynulý rok hodnotím z hlediska mého podnikání (péče o klienty a výsledků) pozitivně, navzdory pandemické situaci. Ovšem jak v rámci investičního a finančního plánování, tak v rámci Investičního fondu Peníze pod kontrolou, jsme připraveni na různé scénáře možného vývoje. Trhy totiž mohou růst, stagnovat či klesat. A i přesto, že z historie víme, že ve většině případů trhy spíše rostou, než klesají, je potřeba počítat i s méně růžovými alternativami.
Současná situace ve společnosti a ve vybraných odvětvích byznysu totiž není vůbec příznivá. Horší ekonomické časy nás ještě možná čekají. Pokusím se proto přispět ke zlepšení nálady těch, kteří jsou mými klienty, čtou mé emaily a články a sledují mě na sociálních sítích alespoň tím, že svou práci budu dělat nejlépe jak umím.
Mějte pevné zdraví a své Peníze pod kontrolou.
Jakub Hesoun
Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle.
Propojme se na Facebooku...
...nebo na Linked In >>
ŘEKLI O MNĚ
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?
Pokud ano a chcete o tématu vědět více
jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.
Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.