Aktuální situace na trzích – leden / únor 2021

Silvestr utekl jako voda a už tu máme skoro konec února. Pojďme se podívat, jak se od počátku roku 2021 vyvíjí hlavní třídy světových aktiv:

Zdroj: Morningstar.com

Daří se všem akciovým skupinám a stejně tak i komoditám. Naopak šampioni minulého roku – zlato a US dluhopisy zaznamanávají pokles. To jen potrvzuje jednu z hlavních investičních zásad – a to tu, že nelze sázet vše na jednu kartu. Při investování je nezbytné zahrnout do portfolia všechny hlavní třídy aktiv, jelikož nikdy nevíme, kterým z nich se zrovna bude dařit.

Při dlouhodobém investování je ochrana majetku nutností. Proto v Edwardovi (chytrá investiční platforma pro současné i budoucí rentiéry) portfolia skládáme tak, abychom dodrželi filozofii wealth protection (ochrana majetku). Používáme nízkonákladové ETF fondy, které investují napříč hlavními třídami aktiv.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

Současný vývoj akciových trhů

Pokud bych měl krátce okomentovat současnou situaci na americkém finančním trhu, který je pokládán za kolébku světového burzovního obchodování, řekl bych, že i přes stávající dobrou náladu investorů je potřeba být obezřetný (ostatně jako vždycky).

Index S&P 500 roste do výšin a jako už nesčetněkrát v minulosti překonává svá maxima. Trhy se těší, že stimulační balíček prezidenta Bidena bude v kongresu schválen a jak už to tak bývá, každý uvolněný dolar je investory přijímán s velkou slávou.

Biden se v rámci tohoto balíčku chystá do ekonomiky nalít skoro 2 biliony USD. Nemůžeme se proto divit, že tato informace způsobila další, pro někoho možná neopodstatněný, růst akciového trhu.

Je potřeba ale říci, že fiskální stimuly nejsou tím jediným, co trhy žene vzhůru. Ti, co dnes hovoří o tom, že na akciovém trhu je bublina, si mohou připomenout, co patří mezi hlavní znaky bubliny na trhu.

V první řadě je to rozdíl mezi cenou daného aktiva a tím, co toto aktivum reálně produkuje. V případě akciových investic máme na mysli výrazný rozdíl mezi cenou akcií a zisky firem.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

Pokud strmě roste cena akcií a zisky firem nikoliv, můžeme říci, že ceny jsou hnány vzhůru pouze slepou vírou investorů a že růsty cen akcií nejsou podloženy reálnými výsledky společností.

Tak tomu bylo například v letech 1996 – 2001 (tzv. dot-com bubble), kdy se masivně investovalo do všeho, co bylo jakkoliv spojeno s internetem. Aby firma investory zaujala, stačilo (s lehkou nadsázkou) pouze to, aby v názvu měla uvedeno „.com“. Investoři tehdy vkládali důvěru především v budoucí technologický vývoj, což mělo za následek vznik bubliny na akciovém trhu, která v roce 2001 praskla.

Výsledky společností překonaly očkávání

Podíváme-li se na právě probíhající výsledkovou sezonu v USA, mohlo by nás to svádět tvrdit, že zisky společností nejsou špatné. Vždyť zatím reportovalo výsledky více než 60 % firem z USA a většina z nich překonala odhady analytiků. Některé z nich (např. sektor služeb) předčil očekávání o více než 80 %. A to navzdory tomu, že ještě na konci prosince byl predikován cca 10% propad tržeb.

Aktuální vývoj ukazatele P/E

Ovšem ukazatel P/E (price to earnings) indexu S&P 500, který zobrazuje poměr mezi cenou akcie a jejím čistým ziskem, atakuje hodnotu 40 bodů. To je hodnota, na které byl naposledy v letech 2008 – 2009 před hypoteční krizí. Nutno ale dodat, že tehdy se postupně vyšplhal až na číslo převyšující 120 bodů, jak vidíte na následujícím grafu.

Zdroj: MacroTrends

Řada „proroků“ používá tento ukazatel jako hlavní důkaz toho, že jsou akciové trhy drahé. Jistě, levné nejsou. Ovšem metodika výpočtu ukazatele P/E je sice jednoduchá, ale také je lehce ovlivnitelná vstupní daty. Záleží na aktuální ceně akcie a na tom, jak finanční oddělení společnosti vypočítává své hospodářské výsledky. Každý zkušený finanční ředitel vám přece řekne, že zisk je schopen v účetnictví vykouzlit skoro vždycky…

Ovšem – to, že v porovnání se 3. kvartálem vyrostly nejen zisky, ale i tržby většiny US firem, které zatím výsledky reportovaly, nemusí nic znamenat. Dobře, bylo to navzdory pandemii, se kterou se USA směle vypořádávají a s příchodem vakcín se jim daří snižovat počty nově nakažených. Ale co nově přicházející mutace viru? Údajně jsou nebezpečnější a rychleji se šíří. Nebo nás chtějí jen zase vystrašit, abychom byli lépe ovladatelní? Netuším.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

Poslední makroekonomické zprávy

Dobré jsou ale i přicházející makroekonomické zprávy. Velikosti nových objednávek ve výrobním sektoru a v sektoru služeb potvrdily pozitivní očekávání. Hovoří se o tom, že tempo růstu americké ekonomiky se v probíhajícím kvartálu ještě zvýší. To zní samo o sobě velmi dobře.

A k tomu všemu ještě přičtěme prezidentův zmíněný stimulační balíček – pak se možná nad současnými hodnotami indexu S&P 500 nebudeme tolik pozastavovat. Ovšem možná to Biden nebude mít s jeho schvalováním přes všechny ty pozitivní zprávy (výsledková sezona, dobrá makrodata apod.) tak jednoduché.

Vývoj indexu strachu

Každopádně nepropadněme dojmu, že nás v blízké době nečeká nic jiného než tržní konjunktura. Index VIXX (přezdívaný jako index strachu), jehož zvýšené hodnoty mohou indikovat potenciální tržní propad a který je stěžejním prvkem naší investiční strategie v Investičním fondu Peníze pod kontrolou, se za posledních 12 měsíců pohybuje převážně v pásmu mezi 20 a 30 body. To je cca o 100 % výše, než byly průměry před 5 lety. V překladu to znamená, že (dle indexu VIXX) pravděpodobnost poklesu trhů je dnes vyšší než v letech 2016 – 2018.

Zdroj: Yahoo Finance

A co na to dluhopisy?

Co můžeme také pokládat za velmi pravděpodobné, je vyšší inflace v příštích letech. Tento předpoklad se již nyní promítá do cen dlouhodobých dluhopisů. Jejich výnosy do splatnosti mírně, ale vytrvale rostou, což znamená, že jejich tržní ceny klesají, resp. že je investoři prodávají. Držet je se totiž moc nevyplatí, když není předpoklad, že by jejich aktuální výnos očekávanou inflaci pokryl.

Není se čemu divit – dluhopisy mají za sebou zlaté období růstu. To je na nějakou dobu asi zřejmě pryč. Ovšem dřívě či později opět přijde den, kdy ceny dluhopisů budou tak atraktivní, že jejich výnos do splatnosti bude velmi zajímavý a předpokládanou inflaci pokryje (převýší). Pak zřejmě část investorů převáží v portfoliích své dluhopisové investice, protože jejich výnos bude „jistější“ než dividendový výnos amerických akciových investic, který nyní osciluje okolo 1,6 % p.a.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

Asi si na tento okamžik ještě počkáme, ovšem jednou jistě přijde. Pravdou ale je, že velcí světoví správci majetku (Black Rock, Vanguard) predikují na přístí „desetileltku“ výnosy u akciového trhu mezi 4 – 6 % p.a. včetně dividend, u dluhopisů pak 0 % p.a. Je to dobrá berlička pro investiční plánování, ovšem vždy je třeba počítat s více scénáři.

Proto např. v Edwardových portfoliích v současné době mírně převažujeme akciové investice nad dluhopisovými. Počítáme totiž s nižším možným výnosem dluhopisů.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

Ovšem žádná predikce nás nedonutí k tomu, abychom dluhopisy z portfolií úplně vyškrtli a spekulovali na to, že se bude dařit pouze akciím. I přes současné negativní výhledy zůstávají dluhopisy (spolu s dalšími třídami aktiv) důležitým prvkem pro diverzifikaci portfolia. Nutno říci, že negativní předpovědi platí zejména pro dlouhodobé americké státní dluhopisy. Pro krátkodobé a protiinflační dluhové cenné papíry to již platit nemusí. Proto v portfoliích máme i tyto naposledy zmíněné třídy dluhopisových investic.

Jak by se měl zachovat investor, který nechce přijít o peníze?

Ač se na první pohled může vše jevit pouze růžově, nebo pouze černě (pro každého jinak), musí každý investor (případně správce kapitálu) dnes více než kdy jindy být připraven na všechno. Např. na to že:

  • přijdou tržní pády;
  • přijde další „černá labuť“ a potká nás něco, s čím jsme ještě neměli tu čest;
  • trhy budou příštích několik let pomalu, nebo rychle klesat;
  • budeme další dekádu na akciích růst v průměru o 10 – 20 % ročně.

Všechno je možné a se vším musíme počítat.

Tomu je potřeba přizpůsobit svůj přístup, svou investiční strategii, svůj finanční a investiční plán. Mějte plán, co budete dělat, když… Až to pak přijde, budete v klidu a jen uděláte to, co vám říkají pokyny v plánu. Klid a žádný stres. Emoce nevypnete, ale můžete se na ně připravit. Šikovný poradce vám s tím může pomoci.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

Takže – neprodávejte – zůstaňte v trhu. Pouze přizpůsobte svou strategii a své investiční portfolio svým cílům a aktuální tržní situaci. Pokud nyní vše prodáte, riskujete, že se do trhu již nikdy nevrátíte za dobré ceny. Trh vám totiž může utéct.

A pokud zainvestováno nemáte a uvažujete nad tím – nechte si nejdříve zpracovat finanční plán. Ten vám řekne zda, jak a do čeho byste měli investovat.

Chcete-li v tomto směru pomoci, zkuste Edwarda v kombinaci s poradcem, kterého si napřímo zaplatíte. Budete mít jistotu, že kope za vás a nikoliv za nějakou finanční instituci, která mu vyplácí provizi.

Nehledejte vítěze – investujte tak, abyste svůj majetek ochránili. Co na tom, že nevyděláte stovky procent jako držitelé bitcoinu, nebo Gamestopu. Důležité je, abyste svůj majetek ubránili před inflací a zdravě ho zhodnotili. Ono totiž tam, kde můžete stovky procent vydělat, můžete i 100 % vkladu ztratit.

Já a můj tým máme raději vrabce v hrsti, než holuby na střeše. Věřím, že to máte podobně a převážně i proto čtete mé emaily a články, nebo už jste mými klienty.

Budete-li chtít poradit, napište mi, nebo se rovnou objednejte na konzultaci.

Upřímně vám děkuji za pozornost i za vaši důvěru a těším se na viděnou u dalšího článku.

Jakub

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.