Dočasný propad investičního portfolia – jak jej zvládnout?

Loňský rok byl pro investory náročnou výzvou. Za posledních 50 let byly jen 3 roky s horšími výsledky akciových trhů. Pro dluhopisy byl rok 2022 dokonce nejhorší rok v celé historii. Významným poklesům se tak nevyhnula ani investiční portfolia v Edwardovi. Pokud si tedy prohlížíte svůj roční výpis, je zcela přirozené, že se vás mohou zmocnit pochybnosti a nepříjemné emoce. Je tudíž důležité připomenout si prověřené zásady úspěšného investování a neudělat se svými investicemi chybu, která by vás mohla stát peníze.

Zásad je celkem osm a najdete je přehledně v níže uvedeném e-booku. V tomto článku si více přiblížíme čtyři z nich.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

Investujete dlouhodobě.

Kolísání trhů, včetně výrazných propadů jako byl ten za uplynulý rok, jsou přirozenou součástí investování a jsou i přirozenou součástí vašeho plánu. Proto je potřeba investovat dlouhodobě a nechat investicím dostatek času, aby poklesy překonaly, začaly znovu růst a vám přinesly požadovaný výnos.

Níže jsou uvedeny dva grafy. Na prvním je vidět pokles Edward portfolia MP7 v roce 2008 v kontextu sledované historie do roku 2007.

Na druhém pak vidíte nejdéle trvající propady amerických akcií od roku 1970 do roku 1920. Každý pokles má jiný průběh, je jinak dlouhý, ale po každém následoval růst.

Pokles Edward portfolia MP7 – Nobelova nadace za rok 2022 a za období 2007 – 2023.

Zdroj: edwardinvest.cz. Výsledky portfolia od roku 2007 jsou simulované na základě aktuálního složení portfolia MP7. Historické výsledky nejsou zárukou výsledků budoucích.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

Tržní poklesy v kontextu historie, leden 1970 – prosinec 2020

Zdroj: Morningstar. Akciový index Ibbotson Large Company Stock Index. Historické výsledky nejsou zárukou výsledků budoucích.

Nesnažte se načasovat trh.

Bohužel nikdo nemáme křišťálovou kouli a předvídat co se stane zítra, za týden nebo za rok, je sázkou do loterie. Proto není ani možné úspěšně určit, zda, nebo kdy z investice na čas vystoupit. A ještě složitější je pak najít správný čas na návrat. Jediná časem prověřená strategie je proto koupit dobře diverzifikované (rozložené) portfolio kvalitních investic a to dlouhodobě držet.

Diverzifikujte (rozkládejte riziko).

V Edwardovi vlastníte portfolio složené z různých tříd aktiv, kterými jsou:

  • akcie,
  • dluhopisy,
  • komodity (zlato),
  • nemovitosti,
  • hotovost.

Kromě hotovosti držíte tato aktiva prostřednictvím více než 10 ETF fondů. Každý ETF fond vlastní několik desítek, stovek či tisíců akcií a dluhopisů z různých zemí v různých světových měnách.

Ani takto rozložené portfolio se sice nevyhne výkyvům hodnoty, ale snižuje riziko, že přijdete o peníze a maximalizuje pravděpodobnost, že dosáhnete vytyčených finančních cílů.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

Nepanikařte.

Pamatujte, že vaše chování je důležitější než chování vašich investic. Je proto potřeba nepodléhat strachu či zklamání a místo toho se disciplinovaně držet plánu a uvedených prověřených zásad.

Pokud dokážete v těžkých dobách jako je tato investovat více peněz, své dlouhodobé výsledky tím můžete naopak zlepšit (svých cílů můžete dosáhnout dříve).

Máte-li volnou hotovost, kontaktujte mě. Poradím vám, jak ji co nejefektivněji do trhu umístit.

Rok 2023 je na začátku. Ceny většiny aktiv jsou významně nižší než před rokem a mají tak dobrý potenciál k růstu. Přesto nedokážeme určit, jak se budou trhy chovat v příštích týdnech a měsících. Je proto důležité mít:

Vaše investiční rozhodnutí proto vždy konzultujte se svým finančním poradcem.

Pokud ještě nejste mým klientem a chcete si nezávazně promluvit o možné spolupráci, rezervujte si termín schůzky, na které se budete moci zeptat na vše, co vás zajímá.

Zdroj: Tým Edward, vlastní tvorba

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.