Další měsíc je za námi. O čem se mluví v oblasti byznysu a financí? Přečtěte si přehled informací, které mě v posledních dnech zaujaly. Ale nejprve si ukážeme výkonnost (tentokrát od začátku roku) globálních akciových indexů.
Pořadí je následující:
Zdroj: TradingView (2.10.2020, 6:00 CET)
Na grafu je zřetelně vidět pandemický propad trhů, který začal napříč zeměkoulí v druhé polovině února. Z našich vybraných regionů se pouze dva od té doby dokázaly vyšplhat na původní hodnoty – Čína a USA. Dvě největší světové ekonomiky. Znovu se potvrzuje to, co již bylo mnohokrát řečeno – v porovnání s Evropou je trh USA odolnější, dynamičtější, pružnější a dokáže se lépe a rychleji zotavovat.
Ano, tak je to nyní a v budoucnu to může být jinak (třeba naopak). Ovšem zatím to tak nevypadá. Ale co kdyby – chceme-li investovat bezpečně, měli bychom dle zásad Wealth Protection investovat do celého trhu, nikoliv pouze do jedné jeho části. Diverzifikace, nebo-li rozkládání rizika. To je jedna ze čtyř hlavních investičních zásad. Hodně lidí si myslí, že mají diverzifikované portfolio, přitom tomu tak vůbec není. Není totiž diverzifikace jako diverzifikace. Dle jakých hledisek byste měli riziko rozkládat, abyste eliminovali hrozby, které eliminovat můžete, se dočtete v e-booku 4 prověřené investiční zásady.
Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.
A chcete-li s investováním začít, zkuste Edwarda – investiční platformu nové generace. Díky němu můžete investovat jednoduše a bezpečně i vy.
Ale zpět k tématu. Poslední dobou začínám být lehce otrávený. Čím dál více mi vadí pandemická masáž ze strany médií a vadí mi i chování našich politiků. Předvolební Superdebatu na ČT jsem si pustil v naději, že se v ní bude hovořit o tom, co která strana chce voličům nabídnout. Naivně jsem si myslel, že její účastníci budou představovat své volební programy. Po 45 minutách jsem ji musel vypnout, protože jediné, co se řešilo, byl COVID-19. Všichni se neustále dohadovali, obviňovali a vypadalo to, že si moc nerozumí. Mohli za to nejen politici, ale i moderátorka. Ta přece debatu řídí a určuje, o čem se bude hovořit.
Ačkoliv bych rád pro každý níže uvedený region vybral takovou zprávu či komentář, který koronu (pokud možno) nechá stranou, nemohu tak učinit. Hlavní zprávy, ať chci, nebo nechci, s virem souvisejí. Pandemická opatření mají na hlavní ekonomiky vliv. A já jako investiční poradce, lektor finanční gramotnosti a manažer vlastního investičního fondu, tento fakt nemohu ignorovat, i když bych velmi chtěl.
Čtěte přehled světových aktualit a buďte tolerantní, pokud v nich na COVID-19 narazíte.
Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle.
Americký index S&P 500 odepsal za září necelých 5 %. V posledních dnech ale značně přidával, čímž částečně umazal 10% propad, na kterém se ještě 24.9. nacházel.
Blíží se prezidentské volby a nejistota ohledně jejich výsledku se zvyšuje. Hovoří se totiž už i to tom, že vítěze by mohl vybrat až soud. Trump nepřipouští svou případnou prohru a chce se držet na svém současném postu „zuby nehty“. Společnost v USA je čím dál více polarizovaná. Američané kupují více zbraní a spolu s případným volebním patem stoupá pravděpodobnost pouličních protestů.
JPMorgan zaplatí rekordní pokutu 1 mld. dolarů za spoofing. Spoofing je zaplavení trhů s finančními deriváty příkazy, které obchodníci nemají v úmyslu provést. Cílem je přinutit ostatní účastníky trhu k tomu, aby cenu posunuli požadovaným směrem.
Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google. Jednalo by se o největší právní akci americké vlády na ochranu hospodářské soutěže od antimonopolní žaloby na společnost Microsoft před téměř 20 lety.
Propojme se na Facebooku...
...nebo na Linked In >>
Evropa zaostává za USA, jak už jsem zmínil, alespoň co se aktuální výkonnosti akciových trhů týče. Ovšem díky tomu se jeví jako vhodnější investovat nyní právě do Evropských akcií, jelikož jsou levnější než jejich americké kolegyně. Dá se na to spoléhat? Čtěte zajímavé historické srovnání evropského a amerického akciového trhu.
Za období leden až srpen 2020 se v Evropě registrovalo o 33 % méně automobilů než před rokem.
Zdroj: Auto.cz
I přes předchozí zprávu o registracích automobilů Němečtí exportéři očekávají lepší časy. V mnoha odběratelských zemích totiž probíhá oživení průmyslové aktivity.
Bohužel podvádějí dnes nejen bankéři (viz pokuta výše), ale i automobilky. BMW totiž zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji. Německý výrobce luxusních automobilů „bude lehčí“ o 18 milionů dolarů (418 milionů Kč), aby urovnal obvinění z poskytování zavádějících informací.
Société Générale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se. Skupina uvádí, že nedávné trendy potvrzují postupné oživení, ke kterému dochází od poloviny května, kdy většina evropských států zrušila karanténu související s pandemií. Tak snad to tak bude i po přicházející druhé vlně.
Evropské Zelené dluhopisy – podvod století? Možná ano, možná ne. Udělejte si vlastní názor a přečtěte si zajímavý komentář ekonomky Markéty Šichtařové. Další důvod, proč nepreferuji Doplňkové penzijní spoření. Nechci totiž riskovat – u nás snad menší ale přece jenom hrozbu – znárodnění, kdy jediným zákonem mohu být o část svých úspor připraven a nic s tím nenadělám (podobně jako investoři v Maďarsku či Polsku), a také nechci, aby někdo za mě rozhodl o tom, že mé úspory budou směřovat někam, kde to nedává ani ten nejmenší ekonomický smysl (např. do Zelených dluhopisů). Raději oželím státní příspěvek a v Edwardovi si vyberu mix kvalitních ETF s profesionálním a nezávislým managementem a tento mix budu průběžně obměňovat tak, jak mi doporučí moji šikovní kolegové, které osobně znám a věřím jim (Wood & Company, Ing. Viktor Hostinský, CFP).
Čína může odstřihnout USA od léků, poškodí tak ale i sebe. Do bitevního pole amerického a čínského byznysu vstoupil sebedestruktivní nápad. Peking začal debatovat o takzvané jaderné alternativě – odstřihnutí USA od čínských léčiv, na jejichž exportu jsou ale vyloženě závislé obě země.
Čínské aplikace z USA zatím nezmizí. Dva zásahy státní moci zabránily tomu, aby o nedělní půlnoci zmizely z nabídky obchodů s aplikacemi Applu a Googlu čínské aplikace TikTok a WeChat. V prvním případě toto rozhodnutí udělal prezident, v tom druhém pozastavil nařízení soud. Obě rozhodnutí ale mají jen dočasnou platnost.
Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému lidstvu. Slíbil to indický premiér Naréndra Módí na všeobecné rozpravě 75. zasedání Valného shromáždění OSN.
Japonsko má poprvé 80 tisíc stoletých. Meziročně jejich počet vzrostl o 9.176 na 80.450. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa, má ale vzhledem k nízké porodnosti rychle stárnoucí populaci a potýká se s úbytkem obyvatel.
Kolem Arca Investments létají trestní oznámení. Jedním z aktérů je známý slovenský finančník a zakladatel Arcy Pavol Krúpa, který takto jedná kvůli jeho údajně falešným podpisům na vybraných směnkách finanční skupiny.
Až 57 % dlužníků, kteří využili odkladu splátek u svých spotřebitelských úvěrů, považuje svou nynější situaci za ještě horší než před vypuknutím koronakrize. Není divu – jejich rodinné rozpočty si zvykly na to, že jim každý měsíc zbývá více peněz. A zejména u nízkopříjmových skupin, které mohou mít problém s penězi vyjít, toto opatření může mít paradoxně destruktivní dopad na rodinné finance právě při návratu do normálního splátkového režimu. Naštěstí se hledají řešení, jak i těmto dlužníkům pomoci.
Bankovní rada České národní banky na svém dalším zasedání jednomyslně ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.
Banky v Česku zavírají desítky poboček. Ty, které zůstanou, se změní na poradenská centra. No, tak snad s touto změnou přijde i změna přístupu ke klientovi. Chce-li jakákoliv banka dělat opravdové poradenství, měla by v první řadě stát na jedné straně stolu se svým klientem. Třeba brát si odměnu až z dosaženého výnosu, nebo začleňovat do klientských portfolií kvalitní nízkonákladové nástroje, nikoliv pouze vlastní drahé produkty a drahé produkty svých spřátelených obchodních partnerů, které často bývají i dosti rizikové. Možná opravdu začnou banky radit klientům, jak dosáhnout na optimální výši renty a ostatní finanční cíle. Možná opravdu přestanou před klienty zamlčovat veškeré náklady, kterými jsou jejich investice zatíženy. Zatím ale banky myslí hlavně na sebe, na své kvartální plány a na své poplatky. Kdysi jsem o tom již psal…
Místo čtyřmiliardového výnosu jen 800 milionů – Česká zbrojovka Group vstoupila na pražskou burzu. Velikost transakce firma nakonec značně zmenšila.
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký. Ministerstvo financí v poslední aukci státních dluhopisů získalo 5,1 mld. CZK, nicméně investoři poptávali až 12,5 mld. Kč.
Propojme se na Facebooku...
...nebo na Linked In >>
Myslete na zásady Wealth Protection a chraňte svůj majetek. Eliminujte rizika, která při investování eliminovat můžete a ostatní rizika snižte na minimum. Například investujte do celého trhu, nikoliv pouze do některých jeho částí. Tak odbouráte riziko toho, že zainvestujete do firmy, která zbankrotuje a vy přijdete o celou svou investici (pamatujte, že i velká miliardová firma může zkrachovat – Lehman Brothers, Thomas Cook, Enron…). Pokud jde o největší bankroty v historii USA, tady máte jejich přehled:
Zdroj: Visualcapitalist.com
Ač nemám nic proti České zbrojovce a přeji jí na burze pouze úspěch, na výše uvedené infografice vidíte, že jedním ze sektorů, ve kterém krachovalo v USA v letech 2017 a 2018 nejvíce firem, jsou výrobci zbraní. Pravda – v USA je konkurence větší než u nás v ČR. Ale ani přesto bych svým klientům tuto spekulaci (o investici se bohužel nejedná) nedoporučil.
Investice do konkrétních firem jsou dle mého názoru spekulacemi, jsou moc rizikové a nemají ve Wealth Protection co dělat. A když už si investor nemůže pomoci, měl by do nich alokovat maximálně 5 % svého celkového investičního majetku. V opačném případě se stane spekulantem a bude to mít velmi těžké, jelikož úspěšných spekulantů je velmi málo.
Proto kdykoliv vám někdo zavolá a nabídne vám IPO (Initial Public Offering), když už jsme u té naší zbrojovky a jejího vstupu na burzu, je určitě dobré vědět, o co jde.
Jedná se o první veřejnou nabídku akcií vybrané společnosti široké veřejnosti. Mluvíme o nedluhovém způsobu financování podniku, během kterého získá emitent (společnost, která akcie vydává) nové finanční prostředky pro svůj další rozvoj.
IPO je i otázkou prestiže a důvěryhodnosti – veřejně obchodovaná společnost musí být transparentní jak ve finančních výkazech, tak ve svých byznysových plánech a musí více komunikovat s investory (s veřejností).
Naproti tomu typickým dluhovým způsobem financování je bankovní úvěr nebo emise vlastních dluhopisů. Zde musí dlužník (případně emitent dluhopisu) dostát svému závazku a půjčené peníze i s dohodnutou přirážkou (úrokem – kuponem) vrátit. U IPO nic vracet nemusí (proto nedluhový způsob financování), ovšem je potřeba při něm (a hlavně po něm) přesvědčit investory o svých kvalitách (např. růstem tržeb a ziskovosti, vizí a jasným směřování apod.). Nepovede-li se to, investoři akcie prodají, jejich cena klesne a emitent svou pozici na trhu může ztratit (bude-li tento stav trvat delší dobu).
Z hlediska Wealth Protection přístupu ochrany bohatství nepovažuji ani IPO, ani nákup již obchodované akcie, ani nákup dluhopisu jednoho emitenta za ideální volbu. Riziko, že se netrefíte a zainvestujete do společnosti, které se z nějakého důvodu nebude dařit, je příliš velké.
To, co preferuji, jsou bezpečné investice, které na základě profesionálního finančního plánu vedou investora k jeho jasným finančním cílům. Např. k rentě, kterou jednou investor začne čerpat.
Investujete už? Měli byste tedy vědět, kdy na svou rentu dosáhnete, jak bude vysoká a z jakých složek se bude skládat. To vám řekne váš finanční plán. Máte-li o něj zájem, rádi ho pro vás s Edwardem – ochráncem vašeho bohatství, připravíme. A zajímá-li vás, do čeho Edward investuje, stáhněte si zdarma níže uvedenou elektronickou knihu.
Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle.
V případě otázek se můžete objednat na konzultaci, případně mě kontaktujte přímo.
Jakub Hesoun
Propojme se na Facebooku...
...nebo na Linked In >>
ŘEKLI O MNĚ
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?
Pokud ano a chcete o tématu vědět více
jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.
Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.