Držte kurz i během kolísání trhu

Pokud nejste na turbulence v letadle zvyklí, mohou vás znervóznit. Přesto pilot a posádka – poté, co vám řeknou, abyste zůstali sedět a připoutali se bezpečnostním pásem – obvykle udržují kurz, abyste mohli dosáhnout cíle.

To je poučení pro investory. Jednou z hořkých pravd investování je, že akcie a dluhopisy nejdou vždy nahoru. Jak jsme viděli v nejen roce 2022, ve skutečnosti může být takový pokles docela dramatický.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

Když čelíte záchvatům nervozity na trhu, je důležité nesoustředit se na každodenní výkyvy, ale na své dlouhodobé investiční cíle. Nikdo samozřejmě nevidí rád, když se jeho těžce vydělané úspory zmenšují, a tak se investoři často ptají:

„Jak mám zvládnout poklesy trhu?“

A nebo:

„Měl bych prodávat akcie, když jsou trhy kolísavé?“

Proto může být tak těžké přijmout fakt, že během výprodejů na trzích je často nejlepší postup:

! NEDĚLAT NIC !

Pokud přece jen něco chcete udělat, zainvestujte další peníze.

V těžkých časech chceme omezit své ztráty. A když se daří, tak litujeme, že jsme neinvestovali více. Nikdo z nás nechce o peníze přicházet.

Vězte, že při investování je podlehnutí strachu často tou nejhorší strategií. Investoři s tímto smýšlením mají nejčastěji tendenci nakupovat vysoko a prodávat nízko, protože na rostoucím trhu investují více a na klesajícím trhu peníze stahují.

Je zde pouze jedna rada:

Držte kurz – kontrolujte emoce během růstů i poklesů trhu.

Zdroj: Edwardinvest.cz

Graf výše ilustruje, že jízda na vzestupu a pádu trhu může být emocionální horskou dráhou. Investoři mohou být nadšení a sebevědomí, když trhy prudce rostou, což je vede k mylným nákupům. Na druhé straně mohou být nervózní a zpanikaří, když trhy klesají, což je vede k prodejům za nízké ceny.

Místo na aktuální kolísání trhu se zaměřte na své dlouhodobé cíle, které jste si stanovili ve svém finančním plánu – např. na rentu, kterou jednou budete moci čerpat nebo na peníze pro děti, díky kterým budou mít vaše ratolesti šanci na prahu dospělosti vystudovat kvalitní školu.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

Přijměte fakt, že peníze na dlouhodobé cíle budou kolísat vždy. Bez kolísavosti totiž není výnos. A výnos potřebujete, protože vám v dlouhodobém horizontu usnadňuje plnění vašich finančních cílů. Kolísavost vám ale vadit nemusí, jelikož se projevuje u té vaší části majetku, kterou aktuálně nepotřebujete.

Naproti tomu disponibilní majetek mějte uložen tak, aby nekolísal. Když není kolísavost, není (atraktivní) výnos, tak tomu už bohužel bývá.

Častou chybou investorů je, že pro své dlouhodobé cíle využívají krátkodobé nástroje a produkty. Bojí se totiž rizika – kolísavosti, resp. propadu hodnoty svých úspor.

Neuvědomují si ale, že krátkodobé nástroje dlouhodobě nepřekonávají inflaci a proto díky nim naopak o peníze reálně přicházejí.

Pro nezkušeného investora tento fakt může být určitým paradoxem, pro zkušeného investora jde o základní pravidlo, které při svém investičním konání musí ctít.

V dobách dnešní vysoké inflace se v tomto ohledu nic nemění. Inflace totiž na těchto hodnotách nebude věčně, o to se centrální banky postarají. Jelikož investujeme dlouhodobě, je potřeba využívat takové nástroje, které v dlouhodobém horizontu mohou inflaci směle překonávat. Těmi jsou (z tradičních investičních aktiv) výhradně akcie.

Přesto může mít někdy smysl upravit portfolio, pokud se zdá, že podmínky naznačují, že se vám nepodaří dosáhnout svého cíle, když trhy projdou razantnější obměnou. Například v dnešním prostředí již zmíněné vysoké inflace můžete potřebovat dodatečnou odolnost proti inflaci. Nebo můžete být dobré dodatečně snížit riziko přidáním jiných tříd aktiv do vašeho portfolia, například zlata, komodit nebo protiinflačních dluhopisů. Takové změny portfolia mohou ve skutečnosti portfolio posílit na delší dobu.

Já i moji klienti v rámci investičního poradenství a plánování využíváme investiční platformu Edward, která umožňuje investovat nejen do růstových a hodnotových akcií a korporátních i státních dluhopisů, ale také do světových nemovitostí, komodit a zlata.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

Stručně řečeno – kosmetické úpravy portfolia mohou mít smysl. Ale snažit se načasovat trh tak, abyste se vyhnuli výprodejům, je nesmírně obtížné kvůli riziku, že propásnete oživení!

Odebírejte můj YouTube kanál.

Graf níže znázorňuje dlouhodobou výkonnost akciového indexu S&P 500 od roku 1920. Přestože trh měřený tímto indexem zažil bolestivé výprodeje a období poklesu, jako byla Velká hospodářská krize nebo globální finanční krize v roce 2008, v dlouhodobém horizontu index stoupal. Investice ve výši 1 000 USD v roce 1926 by do konce roku 2021 vzrostla na 14 088 112 USD.

Zdroj: Edwardinvest.cz

Držte se svého plánu, sledujte své cíle a kroťte emoce. Pokud vám to stále nejde, přečtěte si tento článek, díky němuž pochopíte, proč jsou poklesy trhů a recese pro ekonomiku důležité, a že se vlastně není ani tak čeho bát.

Mrknout můžete i na e-book o prověřených investičních zásadách.

Chcete-li poradit s tím, jak správně majetek rozložit, využijte možnosti bezplatné konzultace a zarezervujte si termín, kdy se uvidíme.

Zdroj: vlastní tvorba, Edwardinvest.cz

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.