O čem se mluví – říjen / listopad 2020

Pojďme se společně podívat na to, co je nového v ekonomice a jak se vyvíjely světové trhy od začátku tohoto roku do konce října.

Pořadí je následující:

 1. Asie (Shanghai Composite index: +4,52 %)
 2. USA (S&P 500 index: +0,18 %)
 3. Austrálie (S&P/ASX 200 index: -11,40 %)
 4. Evropa (Eurostoxx 50 index: -21,92 %)

Zdroj: TradingView (30.10.2020, 23:00 CET)

Evropský index zaznamenává nejhlubší propad za posledních 5 měsíců. Může za to nemoc COVID-19. Evropa se totiž stala epicentrem pandemie. Nakazilo se zde již více než 10 milionů lidí.

V Austrálii to není o moc lepší. Své hranice zřejmě neotevře až do konce příštího roku. Respektive do doby, než bude dostupná a především masově distribuovaná vakcína proti koronaviru.

USA je na vrcholu předvolebního rauše. Joe Biden zatím vede v celoamerických průzkumech i v klíčových státech. Trumpa naopak zase podporuje řada celebrit, např. známý rapper 50 cent, či UFC zápasník Colby Covington. Spíše trhy ale počítají s Bidenem jako s vítězem. Dlouhodobý investor ale může být tak jako tak v klidu. Podrobněji se tomuto tématu věnuji níže v sekci USA.

Jako vítěz z pandemie paradoxně vychází Čína, ve které se na konci minulého roku virus objevil. Dle tamních úřadů to vypadá, že situace zde je stabilizovaná a země zaznamenává pouze menší desítky nových nakažených denně. Otázkou je, jak dalece lze čínským statistikám věřit…?

Tato i další témata probereme na následujících řádcích.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

USA

Biden je sice favorit prezidentských voleb, ovšem to nemusí vůbec nic znamenat. Řada investorů nejspíše přemýšlí nad tím, jaký vliv bude mít zvolení toho či onoho kandidáta na finanční trhy. Pravdou je, že nejčernější scénář je asi ten, že v případě zvolení Bidena může Trump výsledek zpochybnit. Může chtít přepočítávat hlasy, případně i opakovat volby a z celé situace může vzejít i řada soudních sporů. V tomto případě by pravděpodobně došlo k ještě znatelnějšímu rozdělení americké společnosti a růstu nepokojů v ulicích. Tento scénář by celkem jistě měl negativní dopad na celou americkou ekonomiku. Hlavní US indexy by spadly do recese a mohly by se v ní potácet celkem dlouho.

Ať už bude výsledek voleb jakýkoliv, z pohledu dlouhodobého investora lze spoléhat jen na jednu věc – dříve či později volební sváry vyšumí a trhy se opět vrátí na svá maxima, která překonají. Proto dlouhodobý investor, který směřuje ke svým finančním cílům a dodržuje plán, má pouze dvě možnosti, jak se v současné situaci zachovat:

 • držet nakoupené pozice i přesto, že se dostanou do červených čísel;
 • má-li volnou hotovost, může v poklesech cenné papíry přikupovat dle strategie, kterou si ve finančním plánu stanovil (např. první nákup při poklesu 10 % od tržních maxim, druhý nákup při poklesu o dalších 10 % apod.).

Součástí nákupní strategie při poklesech by mělo být i sledování vztahu cenyhodnoty akciových trhů. Tyto dvě veličiny totiž nemají stejný význam.

Cena je aktuální cena za kterou se daná akcie na burze obchoduje a zjistíme ji hned při pohledu na graf vývoje ceny akcie.

Hodnota je to, co investor získává, když akcie vybrané firmy koupí a spočítat ji (odhadnout ji) již tak jednoduché není. Zkráceně můžeme říci, že hodnotu tvoří:

 • celkové finanční zdraví podniku;
 • jeho schopnost generovat obrat, zisk a vyplácet dividendy;
 • schopnost managementu firmu strategicky vést a přizpůsobovat se neustálým změnám;
 • značka společnosti, povědomí o ní v očích veřejnosti a goodwill (dobré jméno firmy);
 • firemní know-how, receptury, postupy, software, licence, majetek a celá řada dalších faktorů.

Navzdory tomu, že bychom určitě našli společnosti, jejichž hodnota v čase stagnuje, či klesá, můžeme říci, že hodnota akcií jako segmentu trhu dlouhodobě neustále roste. Stačí se podívat např. na historický graf amerického indexu S&P 500.

Zdroj: Google Finance

Také můžeme říci, že výnosy akcií budou dlouhodobě vyšší (i když už možná ne tak vysoké jako v minulosti) než výnosy dluhopisů.

Proč ceny akcií dlouhodobě rostou?

Je totiž nepsanou zákonitostí, že ceny akcií mají tendenci reflektovat hodnotu firmy. Pokud investoři společnosti věří, kupují její akcie a ženou tím jejich cenu vzhůru. Je-li tomu naopak, akcie firmy jsou spíše prodávány a tím klesá i jejich cena.

Ano, někdo může namítnout, že třeba takové akcie Tesly jsou silně předražené a že jejich cena hodnotu firmy absolutně nereflektuje. Nutno ale poznamenat, že trh není tvořen pouze akciemi Tesly.

Vyberete-li si tzv. blue chip akcie hodnotových firem (firmy stabilní, které jsou na trhu dlouho, jsou velké, pravidelně generují zisky a vyplácí dividendy), můžete v klidu spát, protože většina těchto firem bude mít i opravdovou hodnotu. Pouze dočasně může vlivem různých událostí klesnout jejich tržní cena. To ale neznamená, že by se ztratila i jejich hodnota. Stát se to samozřejmě může, ale těžko se to stane u všech hodnotových společností současně a nevratně.

A jelikož akciové trhy historicky stále překonávají svá maxima, můžeme proto říci, že i hodnota akciových společností obchodovaných na burzách dlouhodobě roste. Proto by akcie měly být součástí každého investičního portfolia. Otázkou je, v jakém poměru.

Zajímá-li vás, kolik procent vašeho majetku by měly akcie zaujímat, objednejte se na konzultaci. Společně jistě najdeme řešení, které zohlední vaše finanční cíle, váš přístup k riziku a přinese odpovídající zhodnocení.

Ale zpět k našemu tématu – hlavně si nesmíte vybrat zrovna tu firmu, jejíž hodnota půjde neustále dolů a vy proděláte. Proto z hlediska ochrany bohatství a strategie wealth protection je kupování jednotlivých akciových titulů moc rizikové. Prostě riskujete, že šlápnete vedle.

Mnohem bezpečnější je koupit např. nízkonákladový ETF fond, který investuje do více společností. Třeba SPDR MSCI ACWI ETF zahrnuje více než 2.500 firem z celého světa a ročně stojí pouze 0,4 %. Nejen s tímto ETF pracuje Edward – investiční platforma, kterou využívám pro investiční plánování já i moji klienti.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

Pravidelně zažíváme okamžiky, kdy jsou akcie vzhledem ke své férové hodnotě drahé, jindy jsou zase levné. Jejich cena může být dočasně pod jejich férovou hodnotou (je dobré nakupovat), nebo nad ní (akcie jsou vzhledem ke své férové hodnotě drahé).

Jak můžeme rychle zjistit, zda jsou světové akcie nadhodnocené, nebo podhodnocené?

Tento ukazatel můžete sledovat např. na webu agentury Morningstar. Nyní vypadá vztah ceny a férové hodnoty akciového trhu následovně:

Zdroj: Morningstar

Je na hodnotě 0,97, což znamená, že akcie jsou mírně podhodnocené. Na grafu je krásně vidět jarní propad, kdy americké trhy klesly o celých 35 %. Také je zřetelně patrné, že nyní dává větší smysl akcie nakupovat, než např. před dvěma týdny.

Pokud ale chcete nyní začít investovat s horizontem 10 a více let (což byste měli, protože jinak vám inflace sníží kupní sílu vašich úspor), můžete s klidem do trhu vstoupit navzdory výše uvedenému ukazateli. Případně můžete částku rozložit na několik menších a ty zainvestovat postupně. Časování trhu má totiž v dlouhodobém pohledu jen zanedbatelný vliv na výsledek investice. Více se o investičních zásadách můžete dočíst v mém e-booku.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

Proto, ať už bude výsledek voleb v USA takový, nebo makový, musí být dlouhodobí investoři zaměřeni především na své finanční cíle. A to za jakékoliv situace na trhu. Mohou proto v klidu vše z povzdálí sledovat a v poklesech přikupovat.

Evropa

V návaznosti na informace v úvodu tohoto článku je potřeba vědět, že řada zemí v Evropě zavádí plošný lockdown. Zatím se jedná o Belgii, Francii, Německo, RakouskoAnglii.

Co ohrožuje evropské firmy? COVID-19 i tvrdý brexit. Jaká jsou očekávání ohledně budoucího vývoje Evropy?

V Evropě se poprvé prodalo víc elektrifikovaných aut než dieselů. Do statistik se ale počítají i auta s hybridním pohonem.

Tesla zachraňuje v Evropě další automobilku, tentokrát pomůže Hondě v tom, aby dokázala plnit emisní limity EU.

Asie

Jak už jsem zmiňoval v úvodu – Čína působí, že ze současné pandemické situace vychází nejlépe. Zotavuje se rychle a aktivita v tamním průmyslu posiluje nejvíc za 10 let. Ve 3Q dle tamních statistik ekonomika vzrostla o 4,9 %.

Velká Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem. Věnuje se zejména elektronickému obchodu a finančním službám.

Indie se bojí další vlny. Zemi čekají obří svátky a přenos viru usnadňuje i smog.

Japonské dráhy testovaly nový, dvakrát rychlejší šinkansen. Rychlovlak funguje na principu magnetické levitace a dosahuje rychlosti až 500 Km v hodině.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

ČR

ČNB rozdala další pokuty účastníkům finančního trhu. Vysloužila si ji TESLA Investiční společnost zejména kvůli špatné diverzifikaci rizika a pochybnému průběžnému oceňování nemovitostí ve svém nemovitostním fondu.

Dalším v pořadí je firma Invest & Property Consulting (IPC), která se zabývá zřízením i správou svěřenských fondů. Na výzvy ČNB reagovala pouze podáním odporu a vysloužila si proto také finanční postih.

Pokutu dostal i investiční zprostředkovatel Astorie. A to za to, že „nevykonával svou činnost řádně a obezřetně“ a měl špatně nastavený kontrolní systém.

Inu, plyne z toho jediné – vybíráte-li si partnera, který by vám měl pomoci s investováním, vybírejte pečlivě, ptejte se na náklady a na rizika. A rozhodněte se pro poradce, který bude placen přímo vámi, nikoliv provizí od třetí strany.

České bankovnictví čeká největší digitalizační projekt v dějinách – BankID. Už snad nebudeme muset tolik běhat po úřadech. Začátek nového roku do České republiky přinese spuštění Bankovní identity, jež má jako dlouho očekávaný projekt velký potenciál zdigitalizovat a zjednodušit komunikaci nejen se soukromými firmami, ale zejména se státní správou.

Kellner zchudl, Babiš si polepšil. Tady je žebříček 100 nejbohatších Čechů a Češek pro rok 2020.

Úklidové firmy zažívají boom navdory tomu, že to původně vypadalo, že koronavirus jejich byznys pohřbí. Lidé si uvědomili, že zdraví souvisí s hygienou.

Ztrátové Zonky se spojilo se ziskovou AirBank. Tak uvidíme, co z této fůze vznikne.

A Petr Kellner do třetice – od americké AT&T koupil podíl v mediální CME, pod kterou spadají např. i TV stanice Nova a Markíza. Trvalo mu to 4 roky, ale povedlo se.

Soud zčásti vyhověl Krúpovi ve sporu s Arca Capital Bohemia. Firma dostala předběžného správce. Ten má ale omezené pravomoci, např. nemůže disponovat majetkem finanční skupiny.

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

Co si z toho všeho může vzít dlouhodobý investor?

Že by neměl hledat zlatý grál ani křišťálovou kouli. Nic z toho totiž neexistuje. Kouzlo úspěchu tkví v diverzifikaci a v investicích do celého trhu. Jedině tak budeme na každém přesunu bohatství participovat.

Na pomoc si každý může vzít můj e-book o prověřených investičních zásadách.

Nejdůležitější investiční zásady

Stáhněte si zdarma e-book, který vám odhalí to nejdůležitější, co potřebujete k úspěšnému investování.

STÁHNOUT ZDARMA

Jak totiž řekl Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě:

„Bohatství nemizí, pouze se přelévá mezi jednotlivými třídami aktiv.“

Myslete na to, až budete skládat své investiční portfolio. A když už se tím budete zabývat a budete přemýšlet nad svými investičními cíli, nezapomeňte, že je tady Edward – chytrá investiční platforma pro tvrobu bohatství, která vám s tvorbou plánu a portfolia může pomoci.

Mějte pevné zdraví a své peníze pod kontrolou.

EDWARDOVA PORTFOLIA
Jak je vytváříme a řídíme

Stáhněte si zdarma e-book a poznejte Edwardova modelová portfolia, díky kterým si i Vy můžete splnit své finanční cíle. 

STÁHNOUT ZDARMA

Propojme se na Facebooku...

...nebo na Linked In >>

Investiční poradce, lektor finanční gramotnosti, zakladatel Investičního fondu Peníze pod kontrolou, příznivec férového a bezpečného investování a v neposlední řadě také milovník své rodiny a volného času, který se našel v tom, čím se živí.

ŘEKLI O MNĚ

"S Ing. Hesounem se známe řadu let od dob jeho působení na pozici privátního bankéře jedné velké banky, jejímž jsem klientem. Vzhledem k tomu, že mi vždy vyhovoval jeho styl práce, zůstali jsme v kontaktu i poté, co z banky odešel a osamostatnil se jako privátní finanční poradce. Hlavními důvody pro mé rozhodnutí zůstat s ním v kontaktu a nadále využívat jeho služeb jsou jeho solidnost, přesnost, za všech okolností férové jednání, a to hlavní, pozitivní finanční efekt plynoucí z investic a rozhodnutí, která mi pomohl učinit."
Ing. Stanislav KumžákObchodní ředitel pro východní Evropu - VISCOFAN CZ s.r.o.
"Jakub Hesoun byl 1,5 roku členem týmu ERSTE Premier v Českých Budějovicích, který se zabývá obsluhou Top Affluentní klientely v ERSTE Premier, prémiové službě České spořitelny, a.s. U Jakuba jsem nejvíce oceňoval jeho znalosti z oblasti investičního bankovnictví a také schopnosti tyto dovednosti předávat dále, ať svým klientům nebo kolegům v týmu."
Ing. Petr MichalecManažer ERSTE Premier centra České Budějovice
"S panem Ing. Jakubem Hesounem spolupracujeme již několik let. Ing. Hesoun připravuje pro naší organizaci školení na témata dle naší zakázky. Nejčastěji řešená témata jsou dluhová problematika, finanční gramotnost, spoření a investice. Účastníci si chválí jasnost a srozumitelnost přednášek i trpělivost věnovanou každému dotazu účastníka. Jako organizátoři oceňujeme ochotu, rychlou a vstřícnou komunikaci a profesionální přístup lektora."
PhDr. Miroslava HoreckáŘeditelka PorCeTa, o.p.s., Tábor
"Profesionalitu a vysokou kvalitu považuji u investičního poradce za "normální". Ing. Jakub Hesoun k tomu ovšem skýtá nadstavbu tím, že vnímá klienta i srdcem, takže výsledná spolupráce je na té nejvyšší úrovni."
Jana KrálováKlientka - investiční poradenství
"Pan Jakub Hesoun je profesionál, s velkými zkušenostmi, přehledem a jedinečným osobním a přátelským přístupem. Když jsem řešila nově vzniklou životní situaci, velice profesionálně a trpělivě mi poradil. Nikdy neměl problém zodpovědět mé nekonečné otázky a vždy jsme si vše pečlivě prošli, abych si byla jista, že je to ta nejlepší možnost pro mne a jak dále postupovat. Vřele doporučuji spolupráci s panem Hesounem."
Eva TisoňováKlientka - individuální poradenství

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

Pokud ano a chcete o tématu vědět více

jistě najdeme cestu, jak byste i Vy mohli získané informace zužitkovat.

Upozornění na rizika: historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Hodnota investice může kolísat a může i významně spadnout pod svou výchozí úroveň. Koncepty zde uvedené nejsou poradenstvím k žádným konkrétním investičním nástrojům. Reperezentují názory a zkušenosti autora. Článek nemůže nahradit osobní schůzku a autor neodpovídá za žádné rozhodnutí, které na základě jeho přečtení učiníte. Vždy se ohledně Vašich financí raďte s odborníky, než podepíšete jakoukoliv smlouvu.